Komentarz synoptyka: 2025-02-18

Nawet pobieżny przegląd map naszego modelu oraz map innych modeli, jednoznacznie wynika, że w niedługim czasie dojdzie do istotnej przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze. Już dzisiaj rozpocznie się wzrost geopotencjału w środkowej troposferze nad obszarem naszego kraju, postępujący od zachodu w kierunku wschodnim, zwiększającego się w ciągu jednej, najbliższej doby o około 14 hPa, ale napływ powietrza nad nasz kraj nie zmieni się. Nadal napływać ono będzie znad południowej i środkowej Skandynawii, a bezpośrednio znad Bałtyku i Obwodu Królewieckiego (www.wetter3.de/animation.ht ). Co najmniej przez dwie najbliższe doby występować opady śniegu, prowadzone przez dwa kolejne fronty atmosferyczne, przesuwające się w kierunku południowym z niewielką składową wschodnią, stopniowo wypierane w kierunku wschodnim.

Równocześnie postępować będzie wzrost ciśnienia, powodujący umacnianie się, wspomnianego w poprzednim komentarzu wału wyżowego, w obrębie którego z powodzeniem formować się będzie samodzielny wyż, od Morza Północnego przez Niemcy, Sudety, a następnie Karpaty, a po stronie północnej, już w porze nocnej nad Jutlandię oraz południową Norwegię i przylegające do niej akweny Morza Norweskiego. Po jego północno wschodniej stronie nadal utrzymywać się będzie głęboka zatoka niżowa związana z niżem lokującym się nad południowymi wodami Morza Barentsa, który wczoraj o tej porze lokował się w rejonie Zatoki Fińskiej. Niechybnie jest to zwiastun generalnej przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału nad naszym obszarem synoptycznym, zmierzającym do wymiany mas powietrza zimnego, arktycznego na ciepłe powietrze polarne.

Dzisiaj, jak już wyżej zasygnalizowano, utrzymają się zimowe warunki pogodowe, z przelotnymi opadami śniegu występującymi w strefie aktywnego frontu chłodnego, przesuwającego się znad dzielnic północnych w kierunku południowo wschodnim. W miarę wchodzenia nad suche i zimne podłoże, będą one słabły i zanikały stopniowo nad dzielnicami południowo wschodnimi w porze nocnej. Niemalże równocześnie, znad Obwodu Królewieckiego i Litwy nasuwać się będzie kolejna strefa opadów śniegu o charakterze przelotnym, przesuwająca się w kierunku południowym, z postępującą tendencją do słabnięcia i stopniowego zanikania i będą to ostatnie opady śniegu w tej sytuacji synoptycznej. W obszarach gdzie nie będzie padało, dominować będzie pogodne niebo.

Pod względem termicznym kraj jest podzielony na dwie strefy, stosunkowo ciepłą jak na tę porę roku na północy kraju, będącym pod wspomnianym zachmurzeniem frontowym. Tutaj temperatura przeważnie na poziomie -4, -5ºC, a w pasie wybrzeża, lokalnie nawet na plusie (Ustka +1,4ºC i +1,2ºC w Kołobrzegu). Natomiast na pozostałym obszarze kraju, temperatura mniej więcej na poziomie z poprzedniej, zimnej nocy, tutaj dwucyfrowa, przeważnie -12, -15ºC, ale lokalnie nawet nieco niższa, a najniższa -17,4ºC w Jeleniej Górze. W ciągu dnia, pod wspomnianym zachmurzeniem opadowym nadal pozostanie ujemna, przeważnie -2, -5ºC, lokalnie, a zwłaszcza w obszarach górskich jeszcze niższa, stosownie do wyniesienia terenowego. Natomiast na zachodzie i północnym zachodzie kraju oraz w pasie wybrzeża na małym plusie, przeważnie +2, +3 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni i północno zachodni, silniejszy podczas przemieszczania się opadowych chmur kłębiastych.

Ciekawostka z wczorajszego dnia potwierdzająca występowanie zjawisk konwekcyjnych nad podłożem bez pokrywy śnieżnej. Przede wszystkim na południu kraju od Dolnego Śląska, Wzgórz Trzebnickich po Jezioro Otmuchowskie na zachodzie, a w kierunku wschodnim aż do granicy z Ukrainą i po Roztocze, a dalej na północny zachód aż do Wzgórz Ostrzeszowskich. A na północy kraju na Pojezierzach: Myśliborskim i Wałeckim oraz Kujawach.

Jarosław Olędzki,
18 lutego 2025r., godz. 7.00

P.S. Dzisiaj o godzinie 6.30 w rejonie Jeziora Wicko Morskie, zarejestrowane zostało wyładowanie elektryczne (błyskawica) w wąskim pasie aktywnej konwekcji sięgającej aż pod Bydgoszcz (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ).

Jarosław Olędzki,
18 lutego 2025r., godz. 8.15

Udostępnij artykuł