Komentarz synoptyka: 2025-02-19

Po mijającej stagnacji procesów atmosferycznych nad kontynentem, wywołanej stabilnym wyżej znad Rosji, obserwujemy zwiększoną ich aktywność; czego efektem będzie pod koniec tygodnia znaczny wzrost temperatury do wiosennych jej wartości. Następuje przebudowa pola ciśnienia tak przy powierzchni ziemi, jak i w troposferze, szczególnie w dolnej jej połowie.

Obszar naszego kraju obejmowany jest wąskim klinem wyżowym rozciągającym się od Morza Norweskiego po Bałkany. Leży on między zatoką niżu znad Morza Białego sięgającą Morza Czarnego. Na związanej z nią strefą mało aktywnego frontu występują we wschodnich regionach kraju zanikające opady śniegu. Nad północnym Atlantykiem rozwija się aktywny niż, którego pofalowane fronty wkraczają od zachodu nad kontynent: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Strefy zachmurzenia niżów i frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd .

Podobny do opisywanego układu pola ciśnienia na poziomie morza jest układ geopotencjału powierzchni 500 hPa. Jako że izohipsy przypominają grecką literę Ω, nazywany jest często w naszych komentarzach układem Omega. Równie rozległa, jak przy ziemi jest górna zatoka niżu w polu geopotencjału przenosząca daleko na południe, nad Bałkany chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Między tworzącym układ niżem nad północnym Atlantykiem zalega klin z osią od północnych wybrzeży Afryki, przez Francję, Wyspy Brytyjskie po Islandię. Po jego zachodniej krawędzi przenoszone są ciepłe masy nad Morze Norweskie i w obszary polarne.

Powolna migracja układu Ω na wschód skutkować będzie odsuwaniu się zatoki z chłodnym powietrzem na wschód. Nasuwaniu się klina wyżowego towarzyszyć będzie adwekcja cieplejszej masy w jego tylnej części. Mapy prognostyczne określają, że oś klina w polu geopotencjału znajdzie się nad naszym regionem w piątek / sobotę. Dzięki temu w weekend i w pierwszych dniach przyszłego tygodnia zanotujemy temperaturę rzędu 8-10°C, lokalne wyższą. Warto obejrzeć kolejne sekwencje prognozy topografii względnej 500-1000 hPa, ilustrującej pośrednio średnią temperaturę warstwy między tymi poziomami w dolnej troposferze: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202502181200&projection=opencharts_europe&valid_time=202502190600 .

Po znacznym zróżnicowaniu temperatury minionej nocy (-16,5°C w Jeleniej Górze i +1,3°C w Ustce – dane IMGW-PIB z godz. 6.00) w dzień różnice te zanikną, zanotujemy od -1°C/0°C na północnych wschodzie do 1°C/3°C na pozostałym obszarze, chłodniej w górach. We wschodniej połowie kraju i w centrum przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie z przejaśnieniami i słabymi opadami śniegu. Zachodnia część kraju z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, lokalnie może być bezchmurnie. Słaby lub umiarkowany północno zachodni wiatr może obniżać temperaturę odczuwalną o kilka stopni. Od zachodu wraz z przemieszczaniem się klina wyżowego, w nocy i jutro wiatr zmieniać będzie kierunek na południowo wschodni.

19 lutego - Dzień Nauki Polskiej

Mikołaja Kopernika zna każdy Polak. W rocznicę jego urodzin obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej, wyrażający cześć wszystkim Polakom , którzy przyczynili się do rozwoju nauki.

Ryszard Klejnowski

19 lutego, środa, 50 dzień 2025 roku; 7:00

Udostępnij artykuł