Komentarz synoptyka: 2025-02-20

Wielkimi krokami zbliża się do nas znaczące ocieplenie, do końca lutego nie powinniśmy oczekiwać istotnych spadów temperatury poniżej zera stopni w dzień; natomiast nocami może obniżać się do kilku stopni poniżej zera. Pogłębiać się będzie jednak deficyt opadów, dopiero w ostatnim tygodniu lutego możemy spodziewać się niewielkich ich wielkości.

Jest to efektem blokady strefowej cyrkulacji zachodniej, która sprawia, że wilgotne masy powietrza znad Atlantyku nie docierają do Europy centralnej. Blokadę tą tworzy wyż znad Węgier i Rumunii z ciśnieniem w centrum rzędu 1035 hPa, sięgając klinem na północ, nad Bałtyk, Półwysep Skandynawski, po Półwysep Kola: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Obszar naszego kraju pozostawać będzie dzisiaj w zasięgu zachodniej krawędzie klina, od zachodu zacznie oddziaływać zatoka wieloośrodkowego, rozległego niżu atlantyckiego. Jak możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/pl-pl/continent/eu/hd i mapach synoptycznych jest to aktywny, wieloośrodkowy układ z głównym ośrodkiem 955 hPa między Islandią i Labradorem. Widoczne na zdjęciach układy frontów zmierzających ku kontynentowi odchylają się na północ, opływając klin wyżowy.

W środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa obserwujemy charakterystyczny układ Ω, który skutecznie blokuje od wielu dni strefową cyrkulację zachodnią. Jego oś, rozciągającą się od Wysp Azorskich przez Półwysep Iberyjski po Morze Norweskie, przemieści się dzisiaj na wschód, nad Skandynawię, sięgając Półwyspu Kola: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202502191200&projection=opencharts_europe&valid_time=202502201800. Jeszcze dzisiaj i jutro będziemy po wschodniej krawędzi klina, napływać będzie chłodna masa powietrza arktycznego, szczególnie nad wschodnie regiony kraju. Z piątku na sobotę os klina przemieści poza nasze wschodnie rubieże, kierunek napływu zmieni się na południkowy, w dalszej perspektywie czasowej na zachodni.

W konsekwencji takiej sytuacji barycznej nad kontynentem oczekiwać możemy dzisiaj na ogół pogodnego nieba, miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju możliwe małe lub umiarkowane zachmurzenie, głównie przez chmury Stratocumulus lub Cumulus o niewielki rozwoju pionowym, ograniczonym inwersją osiadania w wyżu; lokalnie możliwy słaby opad śniegu. Od zachodu nasuwać się będą w godzinach popołudniowych i w nocy chmury wysokiego piętra, zwiastuny frontu ciepłego, który jutro w zachodniej części kraju może przynieść słabe opady.

Po mroźnej nocy z temperaturą -15,2°C w Białymstoku i -2,4°C /-10°C na pozostałym obszarze kraju (dane IMGW-PIB z 6.00) w dzień najchłodniej będzie na północnym wschodzie, od -3 do 0°C, w centrum, na południu i zachodzie od 1 do 4°C. Słaby wiatr powieje z południowego wschodu, jutro od zachodu może się nasilać i być porywistym. W dzisiaj i w najbliższych dniach nie odnotujemy istotnych zmiana ciśnienia, wahać si będzie od 1038 do 1035 hPa (ciśnienie zredukowane do poziomu morza). Weekend zapowiada się być pogodnym i ciepłym jak na luty (co z tym powiedzeniem – Idzie luty, podkuj buty?).

Ryszard Klejnowski

20 lutego, czwartek, 51 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł