Komentarz synoptyka: 2025-02-21

Polska znajduje się na skraju układu wysokiego ciśnienia z centrum około 1040 hPa nad Ukrainą i Białorusią. Z kolei nad północnym Atlantykiem znajduje się rozległy, wieloośrodkowy Niż Islandzki, z którym związane są wkraczające na kontynent systemy frontów atmosferycznych. Jak opisano w poprzednim komentarzu, w związku z blokadą strefowej cyrkulacji powietrza, jaką stanowi bardzo silny wyż, ruch frontów atmosferycznych odchyla się na północ. Dlatego też obecność strefy frontowej na obszarze naszego kraju zaznaczy się jedynie przez zachmurzenie, które na wschodzie i w centrum będzie niewielkie do umiarkowanego przez chmury piętra wysokiego i średniego. Na zachodzie zachmurzenie będzie większe, wystąpią tam również niższe chmury warstwowo-kłębiaste, a miejscami może też pojawić się słaby deszcz.

Rozległy Niż Islandzki transportuje przed sobą ciepłe polarno-morskie powietrze, które po skraju wyżu dociera również do Polski. Patrząc na diagramy aerologiczne: cmm.imgw.pl/?page_id=37470, zwłaszcza dla Wrocławia i Łeby, zauważyć możemy jak kierunek wiatru wraz z wysokością skręca w prawo, dzięki czemu powoli z zachodu napływa do nas cieplejsze powietrze, które obejmować będzie coraz większy obszar naszego kraju. Zimne, arktyczne masy powietrza odsuwają się już na wschód nad Ukrainę i jedynie wschodnie krańce naszego kraju zostaną w chłodniejszej masie. Maksymalna temperatura powietrza na południowym zachodzie wyniesie dziś nawet +6°C do +8°C, w centrum i na północnym zachodzie będzie około +2°C do +4°C, a na wschodzie poniżej zera. Nocą w większości kraju będzie na małym minusie, a na Pobrzeżu w granicach 0°C do +1°C, z kolei na wschodzie ujemne temperatury nocą wciąż osiągać będą wartości -6°C do -9°C.

Patrząc na mapy górnej topografii barycznej poziomu 500 hPa oś górnego klina, z którym zawsze związany jest napływ ciepła, znajduje się już nad zachodnią częścią Polski. Obecne prognozy wskazują, że taka sytuacja utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia, kiedy to od północnego zachodu zacznie nad Polskę nasuwać się górna zatoka niżowa z chłodniejszą masą powietrza. Będzie to jednak powietrze polarne, a nie arktyczne więc ochłodzenie jakie wywoła nie będzie znaczące.

Aleksandra Kulpińska, 21 lutego 2025 r.

Udostępnij artykuł