Komentarz synoptyka: 2025-02-22

Nad Ukrainą wciąż stoi silny wyż z ciśnieniem w centrum wynoszącym ok. 1040 hPa, a Polska pozostaje po jego zachodniej stronie w polu ciśnienia o prawie stałej wartości 1032-1024 hPa. Strefa frontu, która najbardziej dała o sobie znać w zachodniej i północnej części kraju odsuwa się dalej na północ, więc dziś zachmurzenie już małe do umiarkowanego występować będzie głównie w północnej i północno-wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze kraju w ciągu dnia będzie przeważnie bezchmurnie i dopiero wieczorem od zachodu na horyzoncie zaczną pojawiać się chmury wysokie zwiastujące podejście w dniu jutrzejszym kolejnej strefy frontowej.

Front ten, jak i poprzedni, związany jest z rozległym, wieloośrodkowym Niżem Islandzkim, który transportuje przed sobą ciepłe masy powietrza polarno-morskiego. Jednakże antycyklonalna cyrkulacja, pod której wpływem jesteśmy sprawia, że na wschodzie kraju wciąż znajduje się chłodniejsze powietrze i jedynie do centralnej i zachodniej części kraju, skrajem wyżu, dotarło powietrze cieplejsze. Dlatego też temperatura powietrza na krańcach wschodnich nawet w ciągu dnia nie przekracza 0°C, podczas gdy maksymalna temperatura powietrza na zachodzie osiągnie wartości do +7°C, +8°C, a izoterma 0°C w ciągu dnia znajdzie się tam na wysokości ok. 2500m do nawet 3000m.

Wiatr w całym kraju będzie południowo-wschodni i południowy o prędkości początkowo umiarkowanej z usileniami, jednakże pod koniec dnia prędkość wiatru zacznie słabnąć. Będzie to spowodowane stopniowym osłabianiem się wyżu, a co za tym idzie zmniejszaniem się gradientu barycznego. Słabnący wyż w kolejnym dniu pozwoli strefie frontu atmosferycznego dotrzeć głębiej w kontynent, co wpłynie na jutrzejsze pogorszenie się warunków atmosferycznych w naszym kraju.

Aleksandra Kulpińska, 22 lutego 2025 r.

Udostępnij artykuł