Komentarz synoptyka: 2025-03-11

Ostatnie dwa dni, a zwłaszcza dzień wczorajszy i miniona noc przyniosły zmianę warunków pogodowych, na skutek istotnej przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej i w swobodnej troposferze. W miejsce dobrze rozbudowanego wyżu kontynentalnego nasunęła się rozległa bruzda niskiego ciśnienia, tworzona przez płytkie ośrodki niżowe (1000 hPa i 1005 hPa), lokujące się na dalekiej północy, nad Morzem Norweskim i Morzem Barentsa, w naszym „regionie synoptycznym”, od Zatoki Fińskiej po cały obszar naszego kraju z przyległościami, a na południowym zachodzie, po Zatokę Biskajską i Półwysep Iberyjski oraz zachodnie akweny Morza Śródziemnego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ).
Wczoraj nasuwało się bezopadowe zachmurzenie, a w porze nocnej nad dzielnice południowe i wschodnie, znad Czech i Słowacji nasunęła się frontowa strefa opadów deszczu, kierującego się nad Ukrainę i Białoruś (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=44103 ). Front ten oddziela od siebie dwie masy powietrza, po jego południowo wschodniej stronie ciepłego powietrza zwrotnikowego, kontynentalnego z pyłem naniesionym znad pustynnych obszarów Afryki Północnej. Tutaj nadal zalega ciepła masa powietrza, o poranku z temperaturą 9, 11 stopni. Natomiast reszta kraju pozostaje już w masie chłodnego powietrza polarnego zaciąganego znad Bałtyku i wschodnich Niemiec. Tutaj temperatura przeważnie w interwale 2, 3 stopnie, a lokalnie nawet 4 stopnie. We wspomnianym wilgotnym powietrzu morskim, z powodzeniem formowały się niskie chmury warstwowe (St). Wiatr przeważnie południowo zachodni słaby i umiarkowany, nieco żwawszy na krańcach południowo wschodnich. Natomiast na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i północnej Wielkopolski, północno zachodni, słaby, lokalnie umiarkowany.
To mamy o poranku, a w ciągu dnia nadal utrzymają się dwa typy pogody, warunkowane położeniem wspomnianego, niewielkiego, płytkiego ośrodka niżowego, wykazującego tendencję do wypełniania się chłodnym powietrzem. Równocześnie przemieszczającego się w kierunku północno wschodnim nad Litwę, Łotwę i zachodnią Rosję. Natomiast wspomniany front tylko nieznacznie zmieniać będzie swoje położenie, a prowadzone przez niego opady, będą stopniowo „wychodziły” poza naszą wschodnią granicę, ale lokalnie może jeszcze pokropić. Słabo popadać może także na północnym zachodzie od godzin popołudniowych. Tutaj opady będą nanoszone od północnego zachodu, znad Bałtyku zachodniego. Zatem czeka nas pogoda pochmurna, a nadal utrzyma się znaczny kontrast temperatury, pomiędzy ciepłym, rozległym południowym wschodzie, z temperaturą w interwale 12. 14 stopni, lokalnie na krańcach południowo wschodnich nawet 15, 17 stopni. Wyraźnie chłodniej będzie na północnym zachodzie, przeważnie 10, 12 stopni, a w pasie wybrzeża tylko 5, 7 stopni. Wiatr na znacznym obszarze kraju zachodni, slaby i umiarkowany, na wschodzie dość silny i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz., z tendencją do słabnięcia w godzinach popołudniowych. Natomiast na północnym zachodzie, już w tylnej części zatoki niżowej północno zachodni, słaby do umiarkowanego.
Na noc nasz model prognozuje słabo gradientowe pole ciśnienia z bruzdą niskiego ciśnienia nad Bałtykiem południowym. Nasz kraj znajdzie się po jej południowej stronie, w słabo gradientowym polu ciśnienia, a to sprzyjać będzie formowaniu się niskich chmur warstwowych (St) oraz lokalnie występujących mgieł radiacyjnych. Nad dzielnicami północnymi prognozowane są słabe, rozproszone opady deszczu. Popadać, przelotnie może na południu kraju. Noc ciepła, bez przymrozków, z temperaturą 2, 4 stopnie na północy, a na pozostałym obszarze, w interwale 5, 7 stopni. Przy tym słabym gradiencie, wiatr ucichnie, lokalnie nawet będzie cisza wiatrowa.
Jarosław Olędzki,
11 marca 2025r., godz. 7.00