Komentarz synoptyka: 2025-03-15

Pogodę w przeważającej części kraju kształtuje klin wyżu znad Atlantyku, a antycyklonalna cyrkulacja transportuje do nas z północnego zachodu chłodne masy powietrza polarno-morskiego. Jedynie południowe regiony kraju znajdują się na skraju bruzdy niskiego ciśnienia, w strefie oddziaływania pofalowanego frontu chłodnego. Linia tego frontu rozciąga się od wieloośrodkowego niżu znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii, przez obszar Rosji i Ukrainy, aż do niżu z centrum nad Morzem Śródziemnym. Rozdziela on napływającą do nas chłodną masę powietrza polarnego od ciepłej masy powietrza zwrotnikowego, która jeszcze na początku tego tygodnia zapewniała nam wysoką temperaturę osiągającą wartości rzędu +18°C, +20°C. Kontrast termiczny między tymi masami jest znaczny, o czym świadczy również prąd strumieniowy, występujący nad strefą frontu.

W związku z oddziaływaniem klina wyżowego na niebie pojawi się już znacznie więcej słońca, choć ze względu na napływ morskiej masy powietrza chmury będą się tworzyć. Zachmurzenie to będzie przeważnie niewielkie do umiarkowanego, za wyjątkiem południowych regionów Polski, gdzie wciąż obecna jest strefa frontu. Tam, oprócz dużego zachmurzenia, utrzymywać się będą opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Nocą opady te zaczną słabnąć, a lokalnie na Pojezierzach i w centrum kraju pojawią się zamglenia i mgły. Temperatura maksymalna wyniesie od +2°C, +4°C w strefie frontu do +8°C, +10°C na zachodzie kraju. W centrum i na Pojezierzu Pomorskim w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą +6°C do +8°C, a na Pojezierzu Mazurskim i na wschodzie kraju do +4°C, +6°C. Nocą w niemal całej Polsce temperatura powietrza ponownie spadnie poniżej zera do -1°C, -3°C. Wiatr w ciągu dnia będzie słaby do umiarkowanego z kierunków wschodnich.

W kolejnym dniu klin wyżowy zacznie słabnąć i ustępować od północy zatoce niżowej związanej z niżem znad Morza Barentsa i północnej Skandynawii. W związku z tym strefa pofalowanego frontu chłodnego będzie się odsuwać na południowy wschód i występujące na południu duże zachmurzenie z opadami zacznie zanikać, a od północy przyjdzie front chłodny, za którym zacznie napływać jeszcze chłodniejsza masa powietrza arktycznego.

Aleksandra Kulpińska, 15 marca 2025 r.

Udostępnij artykuł