Komentarz synoptyka: 2025-03-16

Klin wyżu znad Wysp Brytyjskich i Atlantyku stopniowo przestanie mieć wpływ na pogodę w naszym kraju i ustąpi dziś od północy miejsca zatoce niżu znad Morza Barentsa z frontem chłodnym. Tożsame zmiany zajdą również w wyższych warstwach troposfery, przez co znajdziemy się pod wpływem północno-zachodniej, cyklonalnej cyrkulacji, a nocą, po przejściu strefy frontu zacznie do nas napływać chłodne powietrze arktyczne. Temperatura powietrza na poziomie 850 hPa (około 1500 m n.p.m.) obniży się z około -4°C, -7°C do -10°C, -13°C. Te zmiany w polu geopotencjału i polu barycznym kształtowane są przez meandrujący prąd strumieniowy, którego wstęga układa się na północnym skraju wyżu znad Atlantyku i Wysp brytyjskich, a następnie przebiega orbitą niżu znad Morza Barentsa. Meandrujący prąd strumieniowy zaczyna sięgać nad Europą coraz dalej na południe, w związku z czym już nocą Polska znajdzie się po jego chłodnej stronie.
W przeważającej części kraju dzień będzie pogodny, a duże zachmurzenie z opadami deszczu i śniegu występować będzie na południu, gdzie wciąż oddziałuje opisywany w poprzednich komentarzach pofalowany front chłodny, i na północy kraju, gdzie wkracza strefa opisanego wyżej frontu chłodnego. Nocą strefa tego frontu dotrze do centrum kraju, a na Pomorzu z powodu napływu chłodniejszego powietrza wystąpi śnieżny efekt Bałtyku w postaci chmur o znacznej rozciągłości pionowej niosących intensywne opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie przeważnie +7°C, +8°C, chłodniej do +2°C, +4°C będzie na obszarach objętych dużym zachmurzeniem i opadami. Nocą w całym kraju, za wyjątkiem Pobrzeża, temperatura spadnie poniżej zera do -2°C, -4°C, a na południu kraju spać może jeszcze niżej. Wiatr początkowo słaby i ze zmiennych kierunków będzie się wzmagał, a jego kierunek ustali się na północny.
Za przechodzącym przez nasz kraj z północy na południe frontem chłodnym będzie następował wzrost ciśnienia, a centrum wyżu w kolejnych dniach zacznie się przemieszczać nad Europę centralną. W wyższych partiach troposfery w polu geopotencjału powstanie charakterystyczny układ omega i obszar naszego kraju znajdzie się w górnym klinie tego układu. Związany z tym będzie ponowny napływ cieplejszego powietrza, dzięki czemu ochłodzenie wywołane powietrzem arktycznym będzie tylko jednodniowe.
Aleksandra Kulpińska, 16 marca 2025 r.