Komentarz synoptyka: 2025-03-17

Sygnalizowana w poprzednim komentarzu korekta ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie ciśnienia oraz geopotencjału w swobodnej troposferze, dokonała się w stosunkowo krótkim czasie, bo zaledwie w ciągu jednej doby, czemu sprzyjał silny prąd strumieniowy, wychodzący znad centralnej Grenlandii na południowy wschód, z tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim. Opływał on dobrze rozbudowany wyż atlantycki, lokujący się pomiędzy Islandią i Wyspami Brytyjskimi (www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream ). To po jego wschodniej stronie z powodzeniem szybko przesuwała się od północy na południe zatoka niżowa z aktywnym frontem chłodnym, związana z niżem arktycznym, wówczas lokującym się nad Półwyspem Kolskim. W ciągu jednej doby front ten przemieszczający się w kierunku południowym z prędkością nieco ponad 60 km/h, pokonał dystans około 1500 km, osiągając rubież w środku nocy: Cedynia na zachodzie i Białystok na wschodzie naszego kraju. Natomiast w czasie przygotowywania tego komentarza opady frontowe deszczu, przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, już lokowały się nad dzielnicami południowymi, z tendencją wychodzenia nad Czechy i Słowację. Natomiast znad Bałtyku południowo wschodniego nasuwają się wewnątrzmasowe opady przelotne deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, rozprzestrzeniające się od Pomorza Środkowego po Warmię i zachodnie Mazury, z postępującą tendencją do rozprzestrzeniania się w głąb kraju.

Za frontem postępuje adwekcja chłodnego powietrza arktycznego o cechach morskich. W pasie wybrzeża, na skutek ocieplającego wpływu Bałtyku, temperatura jeszcze na małym plusie, ale na pozostałym obszarze kraju na małym minusie z powodu wspomnianego zachmurzenia frontowego. Natomiast w obszarach górskich lekki mróz z powodu wyniesień terenowych i braku zachmurzenia w pierwszej połowie nocy. Duży gradient baryczny i kontrast termiczny w pasie frontowym powoduje utrzymywanie dość się silnego wiatru porywistego, powodującego odczucie chłodu. Mocno też zawiewa w obszarach utrzymujących się wspomnianych, wewnątrzmasowych opadów o charakterze przelotnym.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia utrzyma się postępujący proces adwekcji zimnego powietrza arktycznego. Niebawem zachmurzenie frontowe i wspomniane opady już tylko deszczu ze śniegiem i śniegu, przechodzące w opady śniegu, będą stopniowo opuszczały nasze dzielnice południowe, z postępującą tendencją do ich słabnięcia i zanikania, już we wczesnych godzinach popołudniowych. Natomiast wspomniane wcześniej wewnątrzmasowe przelotne opady mokrego śniegu znad Bałtyku południowo wschodniego oraz znad Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego, tracąc aktywność nad zimnym podłożem kontynentalnym, będą stopniowo słabły i zanikały podczas przesuwania się przez Kujawy, a w godzinach popołudniowych nad Śląsk Górny, wieczorem i w nocy wychodzące nad Morawy i sąsiadujące z nimi zachodnie obszary Słowacji. Lokalnie poprószyć może jeszcze w godzinach nocnych. Wiatr z kierunku północnego, zimny, umiarkowany i dość silny, porywisty, w Sudetach i w obszarach wspomnianych, wewątrzmasowych opadów przelotnych, w porywach do 50, 70 km/h. Wyraźnie słabnący po zachodzie słońca na skutek zanikania konwekcji. Mocno odczujemy chłodne tchnienie powietrza arktycznego, temperatura ułożona strefowo, od najchłodniejszego wschodu, około 2, 3ºC, do najcieplejszego zachodu na poziomie 5, 7ºC, a to sprzyjać będzie konwekcji wewnątrzmasowej. Natomiast odczuwalna będzie wyraźnie niższa, z powodu chłodzącego wspomnianego wiatru. Niewykluczone, że w obszarach wspomnianych, wewnątrzmasowych opadów przelotnych śniegu schodząca do około zera. W obszarach górskich kilkustopniowy mróz.

Noc zimna w całym kraju, czemu sprzyjać będzie brak istotnego zachmurzenia, a na uwagę zasługują prognozowane „miejskie wyspy ciepła” w dużych aglomeracjach miejskich. Tylko w pierwszej połowie nocy, jeszcze lokalnie, mogą utrzymać się przelotne opady śniegu.


Jarosław Olędzki,
17 marca 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł