Komentarz synoptyka: 2025-03-18

Po wczorajszym dniu z dynamiczną pogodą, miniona noc przyniosła uspokojenie w atmosferze oraz zanik zjawisk konwekcyjnych, a to przy zachodniej adwekcji zimnego powietrza arktycznego sprzyjało znacznym spadkom temperatury niemal nad całym obszarem kraju, tylko wybrzeże utrzymało się z temperaturą na małym plusie. Najzimniejsza jest południowa połowa kraju, tutaj, przy słabym wietrze temperatura o godzinie 5-tej spadła do -6, -8ºC, a w górach jeszcze niższa. Barycznie nadal pozostajemy pod wpływem wyżu atlantyckiego, który w ciągu minionej doby wyraźnie zmienił swój kształt zbliżony do elipsy z długą osią od Islandii po południowo wschodnie Bałkany (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). To w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, a w swobodnej troposferze, nadal nad krajem utrzyma się, północny przepływ powietrza już polarnego, zaciąganego znad południowej Skandynawii i południowego Bałtyku (www.wetter3.de/animation.html ). Natomiast północno wschodnie dzielnice kraju, jeszcze pozostają w strefie mało aktywnego frontu zmieniającego charakter z chłodnego na ciepły, w tzw. „dolinie frontowej”. Tutaj jeszcze utrzymuje się bezopadowe zachmurzenie nawet nad Kujawami i Mazowszem, z tendencją do przesuwania się w kierunku południowym. Natomiast nad Suwalszczyznę nasuwają się rozproszone opady śniegu o charakterze frontowym (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=44103 ).
Zatem zmienią się warunki pogodowe w kraju w odniesieniu z dnia ubiegłego. Nad znacznym obszarem kraju, w dzielnicach zachodnich i centralnych dominować będzie bezchmurne niebo lub niewielkie zachmurzenie konwekcyjne. Natomiast nad rozległym północnym wschodem oraz środkowym wschodem, a później także południowym wschodem, spodziewane są słabe opady śniegu, stopniowo przechodzące w opady mieszane deszczu ze śniegiem, a nawet słabego deszczu, w strefie wspomnianego frontu, zmieniającego charakter z chłodnego na ciepły, w obszarze tzw. „doliny fali frontowej”. Wychodzenie tych opadów poza naszą granicę wschodnią spodziewane jest w godzinach popołudniowych. Zmiana napływu powietrza na zachodni sprawi, że temperatura będzie się układała strefowo od najwyższej na zachodzie kraju nawet na poziomie 7, 8ºC i najniższej na wschodzie 1, 2ºC, lokalnie, zwłaszcza w strefach przygranicznych nawet do około zera, natomiast w górach niezmiennie mróz, stosownie do wyniesień terenowych, im wyżej, tym niższa temperatura. Wiatr z sektora zachodniego i północno zachodniego, wyraźnie słabszy w stosunku do wczorajszego. Od słabego i umiarkowanego na rozległym południowym zachodzie, w obszarze najwyższego ciśnienia i najmniejszego gradientu barycznego, do umiarkowanego i dość silnego, porywistego, w porywach dochodzącego 50, 60 km/godz., na pozostałym obszarze. U schyłku dnia, w miarę zanikania konwekcji wyraźnie słabnący.
Wciągu dnia, wspomniany ośrodek wyżowy w kształcie znacznie zdeformowanej elipsy, z długą osią od północnego zachodu na południowy wschód, będzie powoli przesuwał swoje centrum nad Słowację i Węgry. Natomiast wał wyżowy, stopniowo ustępujący znad północnego Atlantyku tylko nieznacznie będzie się zmieniał, ale u nas już w porze nocnej postępować będzie zmiana kierunku wiatru na południowo zachodni. To z tego kierunku nanoszone będzie zimne powietrze nad nasze południe znad Czech i Słowacji, czemu sprzyjać będzie brak zachmurzenia. Tutaj spodziewane są spadki temperatury nawet do -4, -5ºC. Natomiast na pozostałym obszarze, pozostającym pod wspomnianym zachmurzeniem, utrzyma się na małym plusie 1, 2ºC, a lokalnie około zera.
Zatem mamy tzw. „pełzającą zimę”, na schyłku drugiej dekady miesiąca marca.
Jarosław Olędzki,
18 marca 2025r., godz. 7.00