Komentarz synoptyka: 2025-03-23

Obszar naszego kraju wciąż znajduje się w polu zwiększonego gradientu barycznego między wyżem znad Rosji, a niżem z centrum nad północno-zachodnią Francją. Lecz dziś dominujący wpływ na pogodę w całej Polsce będzie mieć już zatoka tego niżu z frontem atmosferycznym. Duże zachmurzenie już występuje nad południowym obszarem naszego kraju i w ciągu dnia obejmie prawie całą Polskę, a strefa opadów deszczu najpierw pojawi się na południu, a do wieczora padać będzie również w centrum i na wschodzie. Południowo-zachodnia cyrkulacja dosyła do nas nieco cieplejsze, wilgotne powietrze polarno-morskie, które wyparło masę powietrza kontynentalnego.
Dzień trwa już dłużej od nocy (w Warszawie słońce wzeszło dziś o godzinie 5:32 czasu lokalnego, a zajdzie o 17:53), w związku z czym promieniowanie słoneczne ma coraz większy wpływ na temperaturę powietrza. Dlatego też, pomimo południowo-zachodniej cyrkulacji, która dosyła do nas nieco cieplejsze powietrze polarnomorskie, temperatura powietrza w wielu regionach przez duże zachmurzenie będzie już znacznie niższa w porównaniu z dniem wczorajszym. Najcieplej będzie na północy kraju, gdzie temperatura maksymalna osiągnie +11°C do +12°C, tam tez będzie dziś najpogodniej. Na pozostałym obszarze kraju temperatura maksymalna w większości nie przekroczy +10°C. Z kolei nocą duże zachmurzenie przyczynia się do zmniejszenia wypromieniowywania ciepła z powierzchni ziemi, dzięki czemu temperatura minimalna nie spadnie poniżej zera i wyniesie przeważnie od +6°C do +3°C.
Wiatr w ciągu dnia w związku ze znacznym gradientem barycznym będzie umiarkowany do silnego. Wieczorem pole zwiększonego gradientu barycznego zacznie się odsuwać za naszą wschodnią granicę, a wiatr osłabnie. Polska nocą znajdzie się początkowo w słabogradientowym obszarze niskiego ciśnienia, a następnie w strefie frontu pojawi się wtórny ośrodek niżowy. Do rana odsunie się on nad Bałtyk, zabierając ze sobą system okludujących się frontów atmosferycznych.
Aleksandra Kulpińska, 23 marca 2025 r.
ŚWIATOWY DZIEŃ METEOROLOGII
Obchody 23 marca Światowego Dnia Meteorologii zwracają uwagę tak na postępy jak i braki w zakresie systemów prognoz i wczesnego ostrzegania, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia i dobrobytu społeczeństw, rozwoju gospodarczego i naukowego postępu.
W tym roku przypada 75. rocznica powstania Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) jako wyspecjalizowanej agencji ONZ, która koordynuje wolną i nieograniczoną wymianę danych, produktów i usług będących podstawą całokształtu naszej działalności.
Temat tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii – „Wspólnie usuwamy braki w systemie wczesnego ostrzegania” – przypomina nam, że w nowej rzeczywistości klimatycznej systemy wczesnego ostrzegania nie są luksusem, są niezbędne do podejmowania decyzji niemal w każdej dziedzinie naszej działalności.
Codziennie, do ośrodków prognostycznych, biur synoptycznych docierają miliony wyników pomiarów – z satelitów, radarów, stacji naziemnych, balonów aerologicznych, boi oceanicznych i statków, samolotów. Bez koordynacji przez WMO i jej ujednoliconej sieci, każdy kraj stanąłby przed niemożliwym zadaniem samodzielnego zbierania globalnych danych.
Chociaż możliwości prognozowania znacznie się rozwinęły, nadal istnieją luki w sieciach obserwacyjnych, dokładności systemów prognozowania i w dostępie do wysokiej jakości danych klimatycznych i hydrologicznych. Postęp technologiczny i sztuczna inteligencja mogą zrewolucjonizować prognozowanie pogody. Konieczne jest jednak wyrównanie szans i zapewnienie, aby nikt nie pozostał w tyle, a także wypełnienie braków w danych i obserwacjach.
Kilkudziesięcioletnia działalność Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) w zakresie mezoskalowego prognozowania pogody w pełni wpisuje się w rozwiązywanie problemów prezentowanych w tematyce tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii. Wszystkim zaangażowanym w tą działalność oraz odbiorcom naszych produktów dziękujemy za okazywane zaufanie i składamy serdeczne życzenia.
Na podstawie materiałów WMO
Ryszard Klejnowski
Więcej na ten temat: wmo.int/news/media-centre/wmo-secretary-general-we-are-more-just-weather-forecasters