Komentarz synoptyka: 2025-03-25

Jesteśmy w obszarze słabo gradientowego pola barycznego z podwyższonym ciśnieniem, tworzonego przez niewielki ośrodek wyżowy, lokujący się nad rozległym południem kraju, z najwyższym ciśnieniem 1019 hPa, wykazującym tendencję do przesuwania się w kierunku wschodnim nad zachodnią Ukrainę, natomiast najniższe ciśnienie (1016 hPa) jest nad naszym wybrzeżem. Zatem w porze nocnej, przy braku istotnego gradientu barycznego, przy słabym wietrze, a zwłaszcza ciszy wiatrowej oraz dużego zapasu wilgoci w podłożu, po wcześniejszych opadach deszczu, zaistniały warunki sprzyjające formowaniu się niskich chmur warstwowych (St) oraz przyziemnych mgieł radiacyjnych, ograniczających widzialność do 100, 300 metrów, a miejscami nawet do 50 metrów, zwłaszcza w województwie łódzkim z przyległościami. Tutaj temperatura zatrzymała się na małym plusie. Zupełnie inne warunki meteorologiczne utrzymują się nad wybrzeżem oraz nad dzielnicami wschodnimi, tutaj przy braku istotnego zachmurzenia, lokalnie temperatura zeszła nieco poniżej zera, zwłaszcza na Pomorzu, Kujawach i Mazowszu z przyległościami. Natomiast na południu kraju, miejscami jeszcze występują słabe opady deszczu, zwłaszcza w południowej Małopolsce i południowym Podkarpaciu. Zatem w kraju mamy mix pogodowy.
W ciągu dnia wspomniany, niewielki wyż przesuwać się będzie nad Wołyń i Podole, a od zachodu, znad wschodnich Niemiec nasuwać się będzie płytka zatoka niżowa z mało aktywnym frontem chłodnym, prowadzącym słabe i zarazem rozproszone opady deszczu o charakterze przelotnym. Natomiast w obszarach górskich zarówno Sudetów i Karpat, spodziewane są opady przelotne deszczu, a w wyższych partiach gór deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju, w miarę dopływu ciepła słonecznego, mgły oraz niskie chmury warstwowe (St) będą się rozpraszały. Największe rozpogodzenia, do nieba bezchmurnego, spodziewane są w szerokim pasie od Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur na północy, po rozległy Śląsk oraz Małopolskę. Nasz model prognozuje w godzinach popołudniowych słabe burze w zachodnich Sudetach, które byłyby pierwszymi w tym sezonie. Wiatr słaby do umiarkowanego, przeważnie z sektora południowego i południowo zachodniego, ale na wschodzie kraju jeszcze północno zachodni. Temperatura ułożona strefowo, od około 10, 12ºC w dzielnicach wschodnich do około 15, 16ºC w dzielnicach zachodnich.
W pierwszej fazie nocy jeszcze utrzymywać się będą zjawiska konwekcyjne, ale w niemal tym samym czasie, nad nasze wybrzeże nasuwać się będzie płytka zatoka z mało aktywnym frontem chłodnym. Prowadzić on będzie słabe opady deszczu, do rana wchodzące nad całe Pomorze i zachodnią Warmię, a na zachodzie sięgną nasze pogranicze, lokalnie może jeszcze popadać w górach. Noc już bez przymrozków, a temperatura od około 1, 3ºC na wschodzie, przy dużych rozpogodzeniach, do około 5, 7ºC, pod nasuwającym się zachmurzeniem frontowym. Wiatr południowo zachodni, przeważnie slaby.
Nie tylko u nas utrzymuje się wspomniane słabo gradientowe pole baryczne 1015/1020 hPa, rozpościera się ono nad środkową Europą, a na południu sięga rozległych, zachodnich akwenów Morza Śródziemnego i Afryki północno zachodniej. To w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej, a w swobodniej troposferze, poziom 500 hPa, rozpościera się od krajów bałtyckich w kierunku południowo zachodnim, przez Alpy, zachodnie akweny Morza Śródziemnego, aż po Afrykę północno-zachodnią (www.wetter3.de/animation.html ). Po jej wschodniej stronie z powodzeniem trwa przepływ ciepłego powietrza o cechach morskich, stopniowo tracącego swoje właściwości, ale po stronie zachodniej spływa chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich, zaciąganego znad Morza Północnego i znad wschodnich akwenów Atlantyku. Już jutro, w basenie Morza Tyrreńskiego formować się będzie górny niż i za dwa dni, razem z górną zatoką będzie przesuwał się nad południowe akweny Adriatyku z przyległościami. W tym czasie, w swobodnej troposferze następować będzie zmiana przepływu powietrza nad naszym krajem na południowo zachodni.
Jarosław Olędzki,
25 marca 2025r., godz. 7.00