Komentarz synoptyka: 2025-03-26

Po ostatnich przekształceniach pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze, nad krajem dokonała się ich istotna korekta. Miejsce słabo gradientowego pola barycznego z podwyższonym ciśnieniem, stopniowo zajmowała zatoka niżowa z mało aktywnym frontem chłodnym, związana z płytkim ośrodkiem niżowym lokującym się o północy nad południową Szwecją (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Prowadzi on słabe opady deszczu, występujące od Warmii i Mazur w kierunku południowo zachodnim aż po Ziemię Lubuską (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=17013 ). W jego strefie, pod całkowitym zachmurzeniem temperatura zatrzymała się na poziomie około 5ºC nad znacznymi obszarami kraju. Natomiast na południowym wschodzie, przy braku istotnego zachmurzenia, o godzinie 5-tej przeszła przez zero w dół, lokalnie nawet do -3ºC (www.wetterzentrale.de/de/observations.php?map=1&model=SYNOP&var=5&time=16&h=0#google_vignette ). W strefie zafrontowej i frontowej wiatr południowo zachodni słaby, a w pasie wybrzeża umiarkowany, natomiast na pozostałym obszarze kraju słaby z kierunków zmiennych, lokalnie na południu cisza wiatrowa, a w niej mgły radiacyjne, ograniczające widzialność nawet do 100, 300 metrów.

W ciągu dnia, kontynuowana będzie przebudowa pola ciśnienia. Zatoka niżowa z mało aktywnym frontem chłodnym będzie stopniowo przemieszczała się w kierunku południowo wschodnim. Na przełomie dnia i nocy spodziewana jest na rubieży: Podlasie – Dolny Śląsk. W jej strefie utrzymywać się będą słabe opady deszczu z rysującą się tendencją do słabnięcia, a lokalnie nawet do zanikania. Przed frontem, dominować będzie pogodne niebo, ale nie bezchmurne, tutaj utrzymywać się będzie rozproszone zachmurzenie zwłaszcza warstwowo-kłębiaste i kłębiaste. Na południu, zwłaszcza w obszarach górskich, mogą pojawiać się słabe, przelotne opady deszczu, nanoszone znad Czech i Słowacji, gdzie nadal utrzymuje się duży potencjał chwiejności w masie powietrza, zaciąganego od południowego zachodu. Natomiast za frontem zachmurzenie bezopadowe, ale całkowite, z tendencją do rozpraszania się. Temperatura rozłożenia stosownie do mas powietrza, a przede wszystkim położenia wspomnianego zachmurzenia frotowego. Przed frontem na rozległym południowym wschodzie sięgnie nawet 15, 17ºC, natomiast na pozostałym obszarze kraju, w świeżej i wyraźnie chłodniejszej masie powietrza polarnego, pod pełnym, lub dużym zachmurzeniem przeważnie 7, 9ºC. Wiatr przed frontem południowo zachodni, umiarkowany, natomiast za frontem północno zachodni, wyraźnie żwawszy, w pasie wybrzeża, porywisty, w porywach dochodzący 40 km/godz., zwłaszcza w obszarach występowania zjawisk konwekcyjnych.

Nocą front powoli przesuwać się będzie w dotychczasowym kierunku na południowy wschód, rano osiągając rubież: środkowa Lubelszczyzna – zachodnia Małopolska. Opady frontowe nieco się uaktywnią, a w obszarach przedfrontowych, punktowo mogą pojawiać się przelotne opady deszczu. W miarę napływu świeżego powietrza polarnego bezpośrednio znad Bałtyku, o znacznym potencjale chwiejności, z powodzeniem rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, występujące punktowo. Wiatr już północno zachodni, umiarkowany, do słabego. Temperatura, w chłodniejszym powietrzu, na zachodzie i Pomorzu przeważnie 4, 2ºC, na pozostałym obszarze kraju, przeważnie 5, 6ºC, lokalnie jeszcze 7ºC.

Na przełomie dnia i nocy, w obszarze za frontowym, postępować będzie kompensacja ciśnienia na skutek osiadania coraz chłodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich, a w nim rozbudowywać się będzie klin wyżowy ułożony równoleżnikowo od Kanału La Manche w kierunku wschodnim aż nad pogranicze Białorusi i Ukrainy. Będzie on łączył ze sobą dwa dobrze rozbudowane twory baryczne, wyż Azorski (1033 hPa) z wyżem kontynentalnym (1030 hPa), z pogranicza Rosji i Kazachstanu. Po jego południowej stronie, w ciepłym powietrzu, nad Italią z przyległościami rozbudowywać się będzie aktywny niż. Natomiast po północnej stronie tego wału wyżowego, zalegać będą niże, znad Morza Labradorskiego, Islandii oraz znad Morza Barentsa. Niewykluczone jest, że za parę dni, niż „śródziemnomorski”, da znać o sobie także i u nas.


Jarosław Olędzki,
26 marca 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł