Komentarz synoptyka: 2025-03-31

Ostatni dzień marca i pierwszy dzień kwietnia będą pochmurne, chłodne i deszczowe, szczególnie we wschodniej połowie kraju, w zachodniej możliwe przejaśnienia a nawet w godzinach około południowych krótkotrwałe rozpogodzenia. Na wschodzie słabe opady ciągłe i przelotne deszczu, w części zachodniej możliwe opady przelotne deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu, tam też możliwe burze. Powieje chłodem z północy, temperatura maksymalna nie przekroczy na ogół 10°C, nieco cieplej na północnym wschodzie, chłodniej nad morzem 5-8°C, w górach w okolicach 0°C. Umiarkowany północny wiatr obniżać może o kilka stopni temperaturę odczuwalna, w górach może być porywisty do 50 – 70 km/h.
Niż znad Skandynawii szybko przemieszczał się wczoraj i w nocy wędrując na południe kontynentu. Od zachodu, za frontem chłodnym rozbudowuje się klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Nad północnym Atlantykiem rozwijają się kolejne niże na pofalowanym froncie związanym z głębokim niżem w rejonie Islandii: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Układy chmurowe cyklonów i frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd . Zasadniczy wpływ na dzisiejszą i jutrzejsza pogodę w naszym kraju ma rozciągająca się południkowo na wschodzie strefa zafalowane frontu chłodnego, związana ze wspomnianym niżem wędrującym na południowy wschód. Leży ona w przedniej części górnej zatoki, co możemy zauważyć na mapie TB 500 hPa z izotermami 850 hPa: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202503301200&projection=opencharts_europe&valid_time=202503310000 .
Zatoka ta, której oś przebiega rano południkowo nad Polską, wędrując na południe przekształci się samodzielny „odcięty” górny niż. Będzie kierował za kilka dni nad nasz region cieplejsze powietrze z południowego wschodu. Tymczasem możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych i mapach radarowych: awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ jak gęste chmury frontu na wschodzie przemieszczają się na północ zgodnie z cyrkulacją górnej zatoki, a zachmurzenie kłębiaste o niewielkim rozwoju pionowym wędruje na południe, zgodnie z cyrkulacją w jej tylnej części i rozbudowującego się wyżu.
Tak więc od jutra do piątku zawita cieplejsza kwietniowa aura, lecz w weekend ponownie wtargnie mroźne powietrze z północy z ujemną temperaturą w nocy, z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.
Zmiana czasu na letni (CEST – Central European Summer Time) spowodowała dwugodzinną różnicę do czasu UTC, w którym to wykonywane są wszystkie pomiary meteorologiczne, niezbędne dla modeli numerycznych. Powoduje to więc godzinne opóźnienie wyników obliczeń modelowych w stosunku do poprzednich warunków. W reżimie zimowym wyniki naszych modeli z 00 UTC dostępne były około godziny 5.30, teraz będą o 6.30, odpowiednio też z innych terminów.
Ryszard Klejnowski
31 marca, poniedziałek, 90 dzień 2025 roku; 7:10