Komentarz synoptyka: 2025-04-07

Za nami kolejna noc z nocnymi spadkami temperatury poniżej zera stopni w południowo wschodnich i wschodnich regionach kraju, na północy i zachodzie, dzięki gęstej powłoce chmur temperatura utrzymała się powyżej zera. Kilkunastostopniowa różnica temperatury między Świnoujściem a Zakopanem (odpowiednio +6,6°C i – 6,0° - dane IMGW-PIB z godz 5:00) zostanie w ciągu dni zniwelowana do kilku stopni; na zachodzie i północnym zachodzie możemy oczekiwać jej wzrostu do 9-11°C, na wschodzie, w centrum i na południu nieco chłodnej- 7 - 9°C. W północno zachodniej i zachodniej połowie kraju towarzyszyć nam będzie umiarkowane, wzrastające do dużego zachmurzenie ze słabymi opadami przelotnymi deszczu ze śniegiem i deszczu, we wschodniej części kraju więcej rozpogodzeń, na ogół bez opadów; w górach opady śniegu. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu i zachodu, lokalnie może być porywisty.

Od zachodu obszar naszego kraju obejmuje od zachodu klin rozległego wyżu znad Morza Północnego i Wysp Brytyjskich. Obejmuje on Atlantyk od Islandii po Morze Czarne i Półwysep Apeniński. Na wschód od Polski, nad Białorusią i Rosją utrzymuje się słabnący niż, którego cyklonalna cyrkulacja obejmować będzie jeszcze dzisiaj wschodnie regiony kraju: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Po wschodnich obrzeżach wyżu przemieszcza się na południowy wschód mało aktywny front ciepły, którego południowy odcinek przebiega nad zachodnimi regionami kraju. Postępująca za frontem strefa ciepła jest przyczyną wspomnianej wyżej różnicy temperatury, tam w nocy, jak i w dzień. Jest on słabo wyrażony na zdjęciach satelitarnych w podczerwieni: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd . W nocy i nad ranem, oraz jutro strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem obejmie centralne i południowe obszaru kraju. Jutro pogodnej na północnym zachodzie, ze zmiennym zachmurzeniem, głównie przez chmury kłębiaste.

Od kilku dni utrzymuje się i prognozowana jest niemal do końca tygodnia chłodna aura, z nocnymi spadkami temperatury poniżej zera. Jest to efektem napływu chłodnej masy powietrza z północy po wschodniej krawędzi zalegającego nad zachodem kontynentu charakterystycznym układem geopotencjału w kształcie litery Ω w troposferze. Na poziomie 500 hPa jest on wyrażony prze górny wyż nad Wyspami Brytyjskimi oraz dwoma niżami – nad Atlantykiem oraz głęboką zatoką z „odciętym” chłodnym niżem nad Litwą i Białorusią: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202504061200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504070300 . Kolejne sekwencje prognozy ECMWF pokazują, że północny napływ chłodu utrzymać się może niemal do końca tygodnia, szczególnie nad wschodnimi regionami kraju. Wynika to z dużej stabilności tego typu układów, szczególnie o dużej geograficznej amplitudzie fali, tak jak w tym przypadku.

Konsekwencją przesuwania się osi klina układu Ω na wschód, będzie napływ po jego zachodniej krawędzie ciepłej masy z południa – możemy oczekiwać na wzrosty temperatury do18-20°C.

Ryszard Klejnowski

7 kwietnia, poniedziałek, 97 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł