Komentarz synoptyka: 2025-04-09

Po wczorajszym pogodnym dniu na znacznym obszarze kraju i ustępującymi znad południowego wschodu kraju słabymi opadami deszczu, noc pogodna, ale też zimna, zwłaszcza w obszarach bezchmurnego nieba, tutaj nad ranem w dzielnicach centralnych i wschodnich, temperatura zeszła poniżej zera, lokalnie nawet do około -4, -5 stopni. Natomiast najcieplejsze pozostaje wybrzeże z temperaturą 4, 6 stopni, lokalnie nawet nieco wyższą, za sprawą napływu ciepłego powietrza znad ciepłych wód Bałtyku, ale też nasuwaniem się zachmurzenia warstwowego. Z kolei na zachodzie kraju, to pozostałość po wczorajszym, ciepłym dniu, gdzie temperatura sięgnęła 11, 13 stopni.
Po wczorajszym „oddechu” od zachmurzenia i opadów, już w porze nocnej rozpoczął się proces nasuwania się nad kraj zachmurzenia znad Bałtyku i krajów bałtyckich (www.sat24.com/pl-pl/continent/eu ) i (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Takiej adwekcji sprzyja, a raczej wymusza ją rozkład ciśnienia i geopotencjału w swobodnej troposferze nad znacznym „europejskim obszarem synoptycznym”. Nad europejską Rosją nadal wirują struktury frontowe, w obrębie starego niżu, który kilka dni temu ściągnął nad nasz kraj zimne powietrze arktyczne, obejmujące swym zasięgiem naszych wschodnich sąsiadów. Natomiast na dalekiej północy, a w tym nad północną Skandynawią wirują struktury kolejnego zachmurzenia „niżowego”. Z kolei struktury zachmurzenia frontowego, ulegające okludowaniu się już osiągnęły nasze wschodnie dzielnice w strefie frontu ciepłego. Natomiast struktury zachmurzenia frontu chłodnego opuszczają południową Finlandię, Wyspy Alandzkie i południową Skandynawię i kierują się w naszą stronę. Można powiedzieć, że mamy klasyczną sytuację z wspomnianymi frontami, a w ciepłym wycinku z zachmurzeniem wewnątrz masowym, chmur Stratus i Stratocumulus. Proces ten, będący po prądem strumieniowym, postępuje dość szybko (www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream ).
Niebawem niemal cały kraj znajdzie się pod zachmurzeniem bezopadowym, a pierwsze, słabe opady deszczu w strefie frontu ciepłego spodziewane są w godzinach popołudniowych. Nieco później rozprzestrzeniać się będą słabe i umiarkowane opady deszczu i deszczu ze śniegiem, obejmujące swym zasięgiem rozległy, północny wschód, od Zatoki Gdańskiej po Mazowsze Suwalszczyznę i Podlasie. Pokropić może także lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie. Ciśnienie nadal będzie się obniżało, ponieważ niż ”nurkować” będzie w kierunku południowo wschodnim, nad środkową Rosję europejską. U nas wzrastać się będzie gradient baryczny, generujący silny i porywisty wiatr północno zachodni, w porywach dochodzący do 50, 60 km/godz. Trzeba też liczyć się z tym, że podczas przesuwania się rozbudowanych chmur Cb, jego prędkość w porywach może dochodzić do 70, 80 km/godz. Natomiast w porze nocnej, kiedy to słabnie i zanika konwekcja wiatr będzie słabł. Nadal utrzyma się znaczna różnica temperatury pomiędzy najcieplejszym zachodem z temperaturą maksymalną w interwale 12, 14 stopni, lokalnie nawet o jeden, dwa stopnie wyższa. Natomiast na wschodzie wyraźnie niższa, na poziomie 5, 7 stopni, lokalnie niższa o jeden, dwa stopnie. W obszarach górskich Karpat, a zwłaszcza w Tatrach i Bieszczadach kilku stopniowy mróz.
Nocą, strefa okludujących się frontów atmosferycznych, prowadzących na swym czole opady deszczu, a w tylnej części strefy opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie także opady mokrego śniegu, zwłaszcza w obszarach górskich, dość szybko postępować będzie w kierunku południowym. Na przełomie nocy i dnia zalegać będzie nad niemal całym południem kraju. Natomiast w tylnej części niżu, w świeżym powietrzu arktycznym, spodziewane są wewnątrzmasowe, kłębiaste chmury Cb, prowadzące przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W atmosferze, nieco się uspokoi, ale w drugiej połowie nocy, na zachodzie kraju wzrastać będzie prędkość wiatru nadal północno zachodniego. Temperatura ułożona stosownie do mas powietrza oraz zachmurzeniem lub jego brakiem. Po przesunięciu się zachmurzenia frontowego na południe kraju, W świeżym powietrzu arktycznym, temperatura przejdzie w dół przez zero i znów będzie zimno, z temperaturą w interwale do około -2, -4 stopni.
Jarosław Olędzki,
9 kwietnia 2025r., godz. 7.00