Komentarz synoptyka: 2025-04-11

Zgodnie z oczekiwaniami sprzed wielu dni, postępuje radykalna zmiana aury w naszym regionie; miniona noc była jedną z ostatnich ze spadkami temperatury poniżej zera stopni na wschodzie kraju. W Białymstoku zanotowano -1,4°C, podczas gdy na zachodzie i w centrum już +8,5°C w Kole (dane IMGW-PIB z godz 5:00), sytuacja może powtórzyć się jeszcze w najbliższą noc.

Dzisiaj w całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie, tylko na północy, w godzinach popołudniowych można oczekiwać większych przejaśnień. Od północnego wschodu na południowy wschód przemieszcza się strefa opadów deszczu ze śniegiem i deszczu, w Karpatach śniegu, tylko na północnym zachodzie bez opadów. W dzień temperatura wzrośnie do 4-6°na wschodzie, 8-10°C w centrum i 10-12°C na zachodzie. Powieje umiarkowany, okresami porywisty północno zachodni wiatr, może nieco obniżać odczucie temperatury; w górach możliwe porywy do 70-90 km/h. Nachodzący weekend rozpocznie wielodniowy okres coraz cieplejszej aury; jutro maksymalna temperatura wzrośnie do 12-17°C a w niedzielę 18-22°C odpowiednio na wschodzie i zachodzie kraju. Zgodnie z prognozami Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) niemal w całym nadchodzącym przedświątecznym tygodniu zanotujemy temperaturę powyżej 20°C, na wielu obszarach osiągającą 25°C, a więc na granicy upałów.

Dzisiejsza pogoda kształtowana jest na peryferii wyżu znad zachodniej części kontynentu, pod wpływem przebiegającego z północnego wschodu na południe frontu ciepłego, związanego z niżem nad Finlandią. Od zachodu rozbudowywać się będzie klin wyżowy, strefa frontowych opadów opuści w nocy nasze wschodnie i południowe rubieże: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 . Strefy zachmurzenia układów niżowych i frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd i zobrazowaniach radarowych Eumetnet: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .

W komentarzach 6-7 kwietnia wspominałem, że utrzymywanie się niemal arktycznej aury uzależnione jest od położenia w środkowej troposferze osi klina układu Ω, po którego wschodniej krawędzie napływała chłodna masa z północy. Zgodnie z aktualną prognozą pola geopotencjału 500 hPa i temperatury 850 hPa ECMWF os klina przemieszczać się będzie na wschód, a „odcięta” kropla chłodu na południowy wschód. Jutro os klina układu znajdzie się nad naszym obszarem, w kolejnych dniach po zachodniej stronie klina zacznie napływać ciepłe powietrze z kierunków południowych: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202504101200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504130300 . Warto śledzić kolejne sekwencje powyższej prognozy, odnosząc je do aktualnych warunków pogodowych w naszym regionie.

Ryszard Klejnowski

11 kwietnia, piątek, 101 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł