Komentarz synoptyka: 2025-04-12

To była zapewne ostatnia noc ze spadkami temperatury poniżej zera stopni (-3,3°C w Suwałkach o godz 5:00 na północnym wschodzie i miejscami w centrum; im dalej na zachód tym było nad ranem cieplej (9,6°C w Szczecinie – dane IMGW-PIB). W dzień temperatura wzrośnie do 10-12°C na północnym wschodzie i do 15-17°C na południu Sobota będzie pierwszym dniem tygodniowego cyklu wzrostu temperatury aż do maksimum 24-26°C w czwartek, nieco chłodnej w piątek, a w sobotę ochłodzenie o około 10 kelwnów w stosunku do czwartkowych wartości. Przeważać będzie umiarkowane do dużego zachmurzenie, we wschodniej połowie kraju początkowo bezchmurnie lub małe zachmurzenie, tylko na północnym zachodzie i zachodzie niewielka możliwość słabych opadów deszczu. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich.
Jutro również będzie na ogół pogodnie i cieplej, do 15-17°C i 19-22°C odpowiednio na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Od poniedziałku jeszcze cieplej, lecz z licznymi opadami przelotnymi, możliwe pierwsze wiosenne burze.
Za wczorajszym frontem chłodnym, na krótko rozbudowuje się nad nami słaby wyż, od zachodu nasuwa się mało aktywna strefa frontu ciepłego, widoczna na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd . Strefy zachmurzenia atlantyckich niżów i związanych z nimi frontów opływają antycyklonalnie słabnący wyż znad Morza północnego, sięgającego klinem nad nasz region: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 .
Wyjaśnienia tak znacznych zmian warunków pogodowych należy szukać na mapach prognostycznych w dolnej i środkowej troposfery. Omawiany we wczorajszym komentarzu układ Ω przemieścił się znacznie na wschód, dzisiaj rankiem jego oś przebiega od Morza Śródziemnego po Morze Północne, jutro znajdzie się nad naszym regionem. Zacznie więc po jego zachodniej krawędzi napływać cieplejsze powietrze z kierunków południowych: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202504111200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504120300 . Jeszcze bardziej sugestywnie adwekcja ciepła przedstawia się na prognostycznych mapach topografii względnej 500 – 1000 hPa, ilustrujących pośrednio średnią temperaturę warstwy powietrza między powierzchniami izobarycznymi: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202504111200&projection=opencharts_europe&valid_time=202504120300 .
12 kwietnia – MIĘDZYNARODOWYM DNIEM ZAŁOGOWYCH LOTÓW KOSMICZNYCH (International Day of Human Space Flight)
Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 kwietnia 2011 roku, w 50 rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos (rezolucja A/RES/65/271), świętem ludzi związanych z załogowymi badaniami przestrzeni kosmicznej. Wcześniej, głównie w krajach socjalistycznych obchodzono ten dzień od 1962 r. jako Dzień Kosmonautyki. 64 lata temu, 12 kwietnia 1961 odbył się pierwszy w historii lot człowieka w Kosmos – Jurij Gagarin – radziecki kosmonauta okrążył Ziemię w czasie ok. 108 minut. Rozpoczęła się era lotów kosmicznych – od tego czasu w przestrzeni okołoziemskiej i na Księżycu przebywało kilkuset astro- i kosmonautów, w tym jeden Polak – Mirosław Hermaszewski. Drugim polskim zdobywcą Kosmosu ma być Sławosz Uznański, który przygotowuje się do misji ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Zaledwie rok wcześniej, 1 kwietnia 1960 r. został wysłany na orbitę pierwszy amerykański satelita meteorologiczny – TIROS I, który pracował tylko 78 dni, przekazując jednak około 23 tys. obrazów zachmurzenia nad powierzchnia Ziemi. Dzisiaj wokół globu krąży kilkadziesiąt satelitów meteorologicznych, środowiskowych i innych badawczych, dzięki którym możemy lepiej poznawać atmosferę i prognozować pogodę (np. cytowany przez nas często MSG www.sat24.com/) . Bez danych satelitarnych znad obszarów oceanów i innych słabo zaludnionych obszarów nie byłoby możliwe obliczanie numerycznych modeli prognostycznych.
Ryszard Klejnowski
12 kwietnia, sobota, 102 dzień 2025 roku: 07:00