Komentarz synoptyka: 2025-04-15

Po wczorajszym ciepłym dniu z temperaturą maksymalną sięgającą 20-cia stopni, zarejestrowaną na 41 stacjach meteorologicznych IMGW, a najwyższą 25,2ºC w mieście Łodzi, dzisiejszy poranek także ciepły z dominacją temperatury 10, 12 stopni w dzielnicach południowych i centralnych, i nieco niższą na północy kraju. To efekt napływu do nas ciepłego powietrza pochodzenia polarnego, mocno zmodyfikonego przez podłoże kontynentalne, w cienkiej warstwie przyziemnej od południa i od południowego zachodu w swobodnej troposferze. Takiej adwekcji powietrza sprzyja rozkład ciśnienia nad całym europejskim obszarem synoptycznym, pomiędzy rozległym obszarem niskiego ciśnienia nad północnymi i wschodnimi akwenami Atlantyku, rozciągającymi się od Morza Barentsa aż po rejon Zatoki Biskajskiej z przyległościami i potężnego wyżu kontynentalnego lokującego się niezmiennie na południowej Rosji europejskiej i Europy południowo-wschodniej, z wschodnimi akwenami Morza Śródziemnego. Na uwagę zasługuje klin wysokiego ciśnienia lokującego się nad Bałtykiem i południową Skandynawią, natomiast zatoki niżowej wychodzącej od niżu znad wspomnianej Zatoki Biskajskiej, przez północną Francję i Bawarię i w kierunku wschodnim (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ).

Nad Słowacją z przyległościami i Morawami występują opady deszczu o słabej i umiarkowanej intensywności, które zostały „wyrwane” wiatrem południowo zachodnim z rejonu północnego Adriatyku. Pierwsze opady o małej intensywności już występują lokalnie w naszych Karpatach. W ciągu dnia, będą one stopniowo rozprzestrzeniały się w kierunku północnym, wciąż nie tworząc jednej zwartej strefy opadowej, lecz występujące w tzw. „małych strefach opadowych”. Na przełomie dnia i nocy lokować się będą w dzielnicach środkowych, według naszego modelu od Ziemi Lubuskiej po wschodnie Mazowsze i całą Lubelszczyznę. Po ich południowej stronie lokalnie mogą pojawiać się śladowe opady przelotne. Na pozostałym obszarze kraju, jeszcze bez opadów, ale stopniowo zaciągające zachmurzenie frontowe, na przełomie dnia i nocy przykrywające już cały obszar kraju. Wiatr przeważnie południowo wschodni, umiarkowany, przejściowo, w okresie największego rozwoju konwekcji dość silny i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz. Burze nie są prognozowane. Nadal ciepło, ale nie takie jak w dniu wczorajszym. Najcieplej będzie w dzielnicach północnych, dokąd jeszcze nie nasuną się gęstniejące chmury frontowe, tutaj przeważnie 20, 23 stopnie. Natomiast najchłodniejsze będzie nasze południe, tutaj temperatura podniesie się tylko nieznacznie w stosunku do porannej.

Nocą kontynuowany będzie proces przesuwania się strefy frontowej w kierunku północnym, nadal utrzymywać się będą słabe, lokalnie umiarkowane opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Na przełomie nocy i dnia, padać może już tylko lokalnie zarówno na północy i na krańcach wschodnich. Wiatr nadal południowo wschodni, stopniowo słabnący do umiarkowanego i słabego. Tylko w wyższych partiach gór silny i porywisty. Noc ciepła, od 8, 10 stopni na wschodzie, do 14, 16 stopni na zachodzie.

W najbliższej perspektywie czasowej nie są spodziewane większe przekształcenia pola ciśnienia i pola geopotencjału. Układem barycznym sterującym przepływem powietrza nadal utrzymywać się będzie, wspomniany, dobrze rozbudowany wyż kontynentalny, po którego peryferiach lokować się będą ośrodki niżowe. Nie ma też perspektywy na istotne opady deszczu, tak bardzo potrzebne w okresie wiosennym.


Jarosław Olędzki,
15 kwietnia 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł