Komentarz synoptyka: 2025-04-16

Po ostatnich przebudowach pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w polu geopotencjału w swobodnej troposferze, od paru dni pozostajemy pomiędzy rozległym i dobrze rozbudowanym wyżem znad wschodniej i południowej Rosji europejskiej oraz wschodnich akwenów Morza Śródziemnego. Natomiast po naszej zachodniej stronie pozostajemy w zasięgu rozległego obszaru niskiego ciśnienia okalającego wyż od północy przez zachodnie akweny Atlantyku i niżu lokującego się nad zachodnimi akwenami Morza Śródziemnego (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Nadal pozostajemy w obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy wspomnianymi układami barycznymi, na wschodzie z ciśnieniem około 1015 hPa i 1006 hPa na zachodzie kraju. Od wczorajszego dnia rozpoczął się proces napływu do nas wilgotnego powietrza pochodzenia morskiego, a zaciągniętego znad ciepłych wód Morza Śródziemnego. Są to frontowe opady deszczu o małej intensywności, a do tego rozproszone i nie tworzące zwartej strefy opadowej. W czasie przygotowywania tego komentarza, pierwsza strefa opadowa opuściła nasze dzielnice północno wschodnie, a tuż za nią postępuje druga strefa słabych opadów od Pomorza Gdańskiego, przez Kujawy, a dalej na południowy wschód nad Mazowsze północno zachodzie i środkowe. Słaby deszcz z przerwami pada też w strefie od pogranicza województwa łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego po pogranicze województwa podkarpackiego i po Roztocze. Opady te o zmiennej i równocześnie słabej intensywności, wykazują tendencję do przesuwania się w kierunku północno wschodnim. Ich rozkład i rozkład zachmurzenia jednoznacznie wskazują na utrzymywanie się wiru niżowego nad Równiną Tucholską, Żuławami i Pojezierzem Iławskim, z tendencją do wychodzenia nad południowo wschodnie akweny Bałtyku oraz nad Obwód Kaliningradzki, Litwę i północną Białoruś (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). W tej sytuacji mamy stosunkowo ciepły poranek, w pasie wybrzeża 14 stopni, a na południu, miejscami nawet po 15, 16 stopni. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie 11, 12 stopni, a na krańcach wschodnich i północno wschodnich niecałe 10 stopni. Wiatr południowo wschodni, słaby i umiarkowany, w górach lokalnie porywisty.
W ciągu dnia, kontynuowany będzie proces wychodzenia słabych i rozproszonych opadów deszczu, który kończyć się będzie we wczesnych godzinach popołudniowych. Natomiast już na południowym zachodzie zaczyna się proces ustępowania wspomnianego zachmurzenia frontowego w kierunku północno wschodnim i stopniowo odsłaniać się będzie nieboskłon, a to sprzyjać będzie wzrostowi temperatury. Najcieplejszy będzie rozległy południowy zachód, tutaj temperatura w najcieplejszej porze dnia spodziewana jest w interwale 25, 26 stopni. Natomiast najchłodniej, z temperaturą w interwale 17, 19 stopni będzie na północnym wschodzie. Wiatr nadal południowo wschodni, umiarkowany, na wschodzie kraju silniejszy i porywisty, w porywach dochodzący do 40, 60 km/godz. Nasz model prognozuje występowanie silnego wiatru w Karpatach Wschodnich, osiągającego w porywach nawet 70, 80 km/godz., słabnącego dopiero u schyłku dnia.
Noc spokojna, mocniej powieje tylko w Sudetach. Zakończy się proces ustępowania zachmurzenia frontowego, już bezopadowego, ale od południowego zachodu rozprzestrzeniać się będzie zachmurzenie piętra wysokiego, dość szybko rozprzestrzeniające się w głąb kraju. Wzrastać będzie ciśnienie i na zachodzie zwiększać się będzie prędkość wiatru nadal południowo wschodniego. Noc z temperaturą wyrównaną, nad ranem, od 10, 12 stopni na wschodzie, do 14, 15 stopni, lokalnie nawet 16 stopni na zachodzie.
Jarosław Olędzki,
16 kwietnia 2025r., godz. 7.00