Komentarz synoptyka: 2025-04-23

Od paru ostatnich dni znajdujemy się w słabo gradientowym polu ciśnienia, o poranku jego różnica sięga zaledwie 4 hPa, pomiędzy 1021 hPa na południowym zachodzie i 1017 hPa na południowym wschodzie, a na naszej północy odpowiednio 1018, 1019 hPa. A to sprzyja utrzymywaniu się słabego wiatru, a w obszarach gdzie wczoraj i w dniach poprzednich występowały opady deszczu i nasycenia podłoża wilgocią, w porze nocnej, przy słabym wietrze lub ciszy wiatrowej, formowały się niskie chmury warstwowe (St), a w cienkiej warstwie przyziemnej mgły radiacyjne, ograniczające widzialność nawet do 100, 300 metrów. Oczywiście, po paru godzinach po wschodzie słońca i dopływie ciepła do podłoża, mgły będą stopniowo rozpraszały się, a nieco później skłębiać się będą chmury warstwowe. Wciąż na południowym wschodzie kraju, od wschodniego Podkarpacia po południowo wschodnią Lubelszczyznę utrzymują się przelotne opady deszczu w strefie starego frontu chłodnego. Pada przelotnie też na Pomorzu Gdańskim z resztek zachmurzenia z wczorajszego dnia.

W ciągu dnia nadal pozostawać będziemy w słabo gradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia w klinie wyżowym, ale od godzin południowych będzie on przesuwał się w kierunku północnym. Ten proces sprzyjać będzie niewielkim spadkom ciśnienia, a także nieznacznemu wzrostowi gradientu barycznego i przechodzenia wiatru z kierunków zmiennych, na wiatr sektora wschodniego, nieco nasilającego się. W tych warunkach z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja termiczna, wspomagana wilgotnym podłożem. Nasz model prognozuje rozwój zjawisk konwekcyjnych o dużym potencjale, z przelotnymi opadami deszczu i wiosennymi burzami, a także z możliwym gradem, na rozległym północnym zachodem, od Ziemi Lubuskiej po Pomorze, Kociewie i Kujawy. W godzinach popołudniowych może popadać także na Śląsku i w Wielkopolsce, Natomiast na południowym wschodzie, wspomniane opady będą stopniowo słabły, a w godzinach popołudniowych rozpraszały się. Mniej więcej w tym samym czasie, w obszarze Karpat Zachodnich spodziewane są izolowane burze z opadami deszczu i niewykluczone są opady gradu. Chmurom burzowym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, mający siłę destrukcyjną. Umiarkowanie ciepło, temperatura w najcieplejszej porze dnia w interwale 22, 19 stopni, ale w obszarach występowania opadów deszczu o parę stopni niższa, a w opadach gradu i po ich ustaniu obniżona nawet o 5, 6 stopni. Najchłodniej poza obszarami górskimi z powodu wyniesienia terenowego, będzie na wybrzeżu, tutaj temperatura lokalnie 12, 14 stopni.

Na uwagę zasługuje rozbudowujący się wyż z wysokich szerokości geograficznych północnego Atlantyku (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), który w horyzoncie czasowym naszego modelu będzie umacniał się nad Morzem Norweskim i Skandynawią. Już na przełomie dzisiejszego dnia i w nocy wiatr zmieniać będzie kierunek na północno wschodni nad nasze dzielnice zachodnie, zatem znad Bałtyku zacznie napływać chłodne powietrze nad nasze dzielnice zachodnie. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, zawiewać będzie od wschodu i północnego wschodu, powietrze zdecydowanie cieplejsze od tego znad Bałtyku.


Jarosław Olędzki,
23 kwietnia 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł