Komentarz synoptyka: 2025-04-24

W ciągu ostatniej doby dokonała się istotna przebudowa pola ciśnienia nad naszym krajem, o ile nad dzielnicami północnymi ciśnienie obniżyło się o około 1, 3 hPa, nad Pomorzem do wartości 1017 hPa i 1016 hPa nad Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną, to w dzielnicach południowych o około 8, 9 hPa, do wartości 1013, 1012 hPa. To efekt postępującej przebudowy pola ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz w swobodnej troposferze, co przełożyło się na przesunięcie się frontu chłodnego z konwekcyjnymi zjawiskami atmosferycznymi, znad dzielnic północno zachodnich nad rubież: Dolny Śląsk – Mazury (cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=16993 ). Taka lokalizacja quasi stacjonarnego frontu dzieli nasz kraj pod względem termicznym na dwa obszary, po północnej stronie frontu, temperatura przeważnie w interwale 8, 10 stopni, ale lokalnie przy większych rozpogodzeniach 4, 5 stopni. Natomiast na pozostałym obszarze przeważnie 10, 12 stopni, ale lokalnie, przy braku istotnego zachmurzenia około 6 stopni. Wiatr slaby z kierunków zmiennych, lokalnie cisza wiatrowa. W obszarach wczorajszych opadów deszczu i nasycenia podłoża wodą deszczową, przy większych rozpogodzeniach w porze nocnej i słabym wietrze, a zwłaszcza ciszy wiatrowej, zaistniały warunki sprzyjające się do formowania się mgieł i niskich chmur warstwowych (St). Ponadto na uwagę zasługują zafalowania w strefie zachmurzenia frontowego (www.sat24.com/pl-pl/country/pl#selectedLayer=euRadarSat&lightning=on ).

To mamy o poranku, a w ciągu dnia wspomniany front atmosferyczny, raczej nie będzie zmieniał swego położenia, ale jego fale frontowe będą przemieszczały się wzdłuż frontu, od południowego zachodu w kierunku północno wschodnim. Po jego północnej stronie, w chłodnym powietrzu, po rozproszeniu się mgieł i skłębianiu się chmur warstwowych, utrzymywać się będzie bezopadowe zachmurzenie kłębiaste. Natomiast po południowej stronie frontu, w cieplejszej masie powietrza o dużym potencjale chwiejności, z powodzeniem rozwijać się będzie głęboka konwekcja termiczna, w godzinach popołudniowych spodziewane są burze z intensywnymi opadami deszczu i gradu oraz silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 60, 80 km/godz. Natomiast we wspomnianej strefie frontowej, nie zmieniającej zbytnio swego położenia, z powodzeniem utrzymywać się będą zjawiska konwekcyjne, z przelotnymi opadami deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Natomiast w godzinach popołudniowych, uaktywni się konwekcja termiczna, a tym samym uaktywnią się wspomniane opady przelotne deszczu, ale też spodziewane są burze frontowe i niewykluczone są opady gradu, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru, lokalnie nawet do 60, 80 km/godz. Temperatura znacznie zróżnicowana, w strefie zachmurzenia opadowego, raczej nie osiągnie 20-stu stopni, chłodno też będzie w pasie wybrzeża z powodu wiatru od morza. Natomiast najcieplej będzie po rozległej, południowej stronie frontu, tutaj temperatura przeważnie 22, 24 stopnie. Nieco niższa będzie w obszarze chłodnego wybrzeża i niezbyt ciepłej strefy frontowej, tutaj przeważnie 18, 20 stopni.

W porze nocnej intensywne zjawiska konwekcyjne będą stopniowo słabły, a burze wiosenne zanikną, natomiast utrzymają się przelotne opady deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu, mniej więcej na południe od rubieży Dolny Śląsk – środkowe Podlasie. Rozpocznie się stopniowy wzrost ciśnienia na skutek rozbudowy wspomnianego wyżu znad Morza Norweskiego. Wiatr słaby i umiarkowany, zawiewać będzie z kierunku północnego i nawiewać chłodne powietrze znad Bałtyku.

Jutro na południu i południowym wschodzie kraju utrzyma się jeszcze tzw. „kompleks pogody ubiegłego” z przelotnymi opadami deszczu, a lokalnie jeszcze z burzami, według naszego modelu o małej intensywności. Stopniowo, z kierunku północnego rozpocznie się proces wypierania wspomnianego zachmurzenia i odsłoni się nieboskłon, ale na znaczny wzrost temperatury, powyżej 20-cia stopni raczej nie można liczyć.


Jarosław Olędzki,
24 kwietnia 2025r., godz. 7.00

Udostępnij artykuł