Komentarz synoptyka: 2025-05-06

Zgodnie z wczorajszą prognozą i komentarzem, w północnej połowie kraju wystąpiły nocne spadki temperatury poniżej zera stopni (-3,4°C w Ostrołęce, podczas gdy na południu, w Nowy Sączu zanotowano +6,8°C, dane IMGW-PIB z godz. 5:00), o kilka stopni było chłodniejsze podłoże Możemy oczekiwać, że w dzień temperatura maksymalna wzrośnie do 13-15°C na zachodzie i w centrum i 10-13°C na pozostałym obszarze W północnej połowie kraju wystąpi małe lub umiarkowane zachmurzenie przez chmury dolnego piętra Cumulus o niewielkim rozwoju pionowym, w godzinach popołudniowych od północy wzrost zachmurzenia do dużego z możliwością słabych opadów przelotnych. W południowej połowie kraju umiarkowane i duże zachmurzenie, możliwe słabe opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Powieje słaby lub umiarkowany wiatr, na północy z kierunków zachodnich, w centrum i na południu z północy, niewiele obniżając temperaturę odczuwalną. Kolejne noce również ze spadkami temperatury w okolice i poniżej zera w północnej połowie kraju, liczne przygruntowe przymrozki mogą zagrażać wegetacji.
Na mapach synoptycznych niewielkie zmiany w stosunku do wczorajszej sytuacji. Wyż z centrum 1028 hPa znad Irlandii i Wysp Brytyjskich obejmuje wąskim klinem centralną część kontynentu, w tym Polskę. Z niewielkim niżem nad Zatoką Fińską związany jest front chłodny, który w godzinach popołudniowych zaznaczy się wzrostem zachmurzenia nad Bałtykiem i północnymi regionami kraju. Nad południem i centrum kraju zalega zachmurzenie fali frontu niżu nad Półwyspem Apenińskim: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762. Zachmurzenie układów niżowych i związanych z nimi frontów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd a strefy burz i opadów na zobrazowaniach radarowych EUMETNET: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .
We wczorajszym komentarzu omawiałem, jak po zachodniej stronie zatoki w polu geopotencjału 500 hPa spływa nad nasz obszar chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Dzisiaj możemy spojrzeć na prognostyczne mapy topografii względnej 500 – 100 hPa, ilustrujące pośrednio średnią temperaturę dolnej połowy troposfery: charts.ecmwf.int/products/medium-thickness-mslp?base_time=202505051200&projection=opencharts_europe&valid_time=202505060900 . Kolejne sekwencje prognozy pokazują, jak „jęzor” chłodu z północy spływa na południe, obejmując w szczególności północne wschodnie regiony naszego kraju. Blokująca rola wyżu znad Wysp Brytyjskich i sięgająca na południe zatoka niżowa powodują, że spływ chłodu z północy może utrzymać się do połowy miesiąca, czyli „trzech ogrodników” i Zimnej Zośki.
UWAGA: kolejne noce ponownie ze spadkami temperatury w okolice i poniżej zera i przygruntowymi przymrozkami.
Ryszard Klejnowski
6 maja, wtorek, 126 dzień 2025 roku; 7:15