Komentarz synoptyka: 2025-05-08

Nadal napływa do nas zimne powietrze arktyczne z wysokich szerokości geograficznych, a miniona noc i poranek na rozległym wschodzie kraju i Pomorzu Gdańskim są z temperaturą ujemną, najniższą jej wartość -2,9ºC o godzinie 5-tej zarejestrowała stacja meteorologiczna w Białymstoku. Natomiast na zachodzie i południu kraju, a także w rejonie Zatoki Gdańskiej, po wczorajszych najcieplejszych regionach, nocą temperatura dodatnia, przeważnie w interwale 3, 5ºC. Taki kontrast termiczny wygenerował się za sprawą bezchmurnego nieba w porze nocnej na wschodzie i dużego oraz pełnego zachmurzenia na zachodzie i południu kraju (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ).
Barycznie nadal pozostajemy w zasięgu dobrze rozbudowanego wyżu (1026 hPa) z jego centrum lokującym się nad Wyspami Brytyjskimi i centrami wtórnymi nad południowym Bałtykiem oraz nad południową Skandynawią. Natomiast jednym klinem sięga on nad Ukrainę, a drugim skierowanym na północ sięga aż po Svalbard (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). My pozostajemy po jego wschodniej, chłodnej stronie, w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, zaciąganego z wysokich szerokości geograficznych, w stosunkowo niskim gradiencie barycznym, a to także sprzyja znacznym spadkom temperatury w porze nocnej.
Dzisiaj u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z tym, że nie będzie już żadnych opadów, natomiast dominować będzie rozproszone zachmurzenie piętra niskiego Sc, a wciągu dnia Cu, a także zachmurzenia piętra wysokiego Ci, Cs, lokalnie pojawiać się będzie zachmurzenie piętra średniego Ac. Wiatr z sektora północno wschodniego, przeważnie umiarkowany i nieco słabszy od tego z dnia wczorajszego. Temperatura od najniższej na północnym wschodzie w interwale 6, 8ºC, do około 12, 14ºC, a lokalnie nawet 15ºC na zachodzie i południu kraju.
Natomiast najbliższa noc, a zwłaszcza jutrzejszy dzień i następne przynosić będą istotną zmianę w rozkładzie ciśnienia i geopotencjału w swobodnej troposferze, ale na rychłe ocieplenie, na razie nie ma szans. Wyż znad Wysp Brytyjskich będzie stopniowo zanikał, ale pozostanie po nim słabo gradientowy obszar wysokiego ciśnienia, zbliżony kształtem do wału. Natomiast na dalekiej północy powoli generować się będzie kolejny wyż. W nocy z piątku na sobotę lokować się będzie nad Morzem Barentsa z ciśnieniem 1028 hPa, a swoim klinem sięgać będzie po południowy Bałtyk i południową Szwecję. W niskich szerokościach geograficznych 30, 40 stopni i 40, 50 stopni długości geograficznej zachodniej, utrzymywać się będzie dobrze rozbudowany wyż atlantycki (1028 hPa). To oba wspomniane wyże łączące się wałem wyżowym, blokować będą napływ powietrza morskiego nad nasz kontynent. Zatem czeka nas istotna posucha oraz niskie temperatury, zarówno w dzień, jak i w porach nocnych.
Jarosław Olędzki,
8 maja 2025r., godz. 7.00