Komentarz synoptyka: 2025-05-10

Na mapach topografii barycznej 700/500hPa w dalszym ciągu w rejonie zachodniej Rosji dominuje układ niżowy z chłodnym powietrzem pochodzenia arktycznego, który swoim zasięgiem obejmuje: kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę oraz obszar naszego kraju. Po orbicie niżu od Finlandii przez Bałtyk, Polskę po Ukrainę rozciąga się wstęga prądu strumieniowego, która jest linią rozdzielającą dwie różne temperaturowo masy powietrza. W ciągu kolejnej doby wschodnie rejony naszego kraju znajdować się będą po chłodnej stronie wspomnianego prądu strumieniowego z napływem zimnych mas powietrza z północy kontynentu z rejonu Morza Barentsa. Zachodnie rejony pozostaną po ciepłej stronie wspomnianego prądu w nieco cieplejszej masie powietrza.


Od Norwegii, Szwecji przez Morze Północne, kraje Beneluksu, Francję aż po Włochy rozciąga się kin wyżowy z cieplejszym powietrzem polarno- morskim. W dalszym ciągu zakłóca on strefową cyrkulację powietrza, w efekcie czego Polska wciąż pozostaje pod wpływem cyrkulacji północnej. Płytki niż z systemem okludujących się frontów atmosferycznych, jaki powstał w rejonie południowej Skandynawii, przemieszcza się na południe zgodnie z kierunkiem przemieszczania się mas powietrza. W strefie frontów występuje duże zachmurzenie z opadami deszczu, które obejmują obecnie większość kraju. W ciągu dnia, wraz z przemieszczaniem się systemu frontów na południe, od północy kraju niebo zacznie się rozpogadzać i poza strefą frontu przelotne opady deszczu utrzymywać się będą tylko na północnym wschodzie i wschodzie Polski. Wieczorem na krańcach wschodnich może nawet pojawić się opad mieszany deszczu ze śniegiem.


Niż nurkując w głąb kontynentu w swojej przedniej części zaczerpnął z południowego zachodu nieco cieplejsze powietrze polarne, co spowodowało wzrost temperatury powietrza na zachodzie i w centrum kraju. Z kolei w swojej tylnej części ściąga z północnego wschodu chłodne powietrze arktyczne, które obejmie w ciągu dnia głównie wschodnie regiony Polski. Napływ tej chłodnej i chwiejnej masy powietrza będzie przyczyną budowania się na północnym wschodzie i wschodzie chmur kłębiastych odpowiedzialnych za przelotne opady. Nocą chwiejność atmosfery zaniknie, nad przeważającym obszarem Polski niebo rozpogodzi się, lecz chłodne powietrze, które dotrze nocą również co centrum kraju, przy bezchmurnym niebie przyczyni się do lokalnie tworzących się silnych zamgleń i mgieł oraz przygruntowych przymrozków.


Krzysztof Maksimiuk, 10 maja 2025 r.

Udostępnij artykuł