Komentarz synoptyka: 2025-05-11

Płytki niż z systemem okludujących się frontów atmosferycznych odsunął się już poza obszar naszego kraju. Za nim, z północnego wschodu ponownie napłynęło do nas chłodniejsze powietrze, które obejmuje też wschodnią część Skandynawii, Morze Bałtyckie, Białoruś, Ukrainę i kraje bałtyckie. Napływ chłodu z północnego wschodu odzwierciedla poziom izotermy 0°C, czyli wysokość na jakiej temperatura powietrza, która spada wraz z wysokością osiąga 0°C. Nad przeważającym obszarem Polski poziom izotermy 0°C wynosi około 900m, a nad południowymi i zachodnimi krańcami Polski izoterma 0°C znajduje się nieco wyżej - na około 1200m. Z kolei w Niemczech i w Czechach oraz w pozostałych krajach Europy południowej i zachodniej, które są pod wpływem cieplejszego powietrza polarnego, izoterma 0°C znajduje się na wysokości od 1800m do 2500m.
Pogodę w naszym regionie zaczął kształtować klin wyżu znad Morza Barentsa, jaki wraz z odejściem niżu nasunął się od północy nad nasz kraj. Oś tego klina biegnie przez Bałtyk i pogranicze Polski i Niemiec wobec czego większość obszaru Polski znajduje się na jego wschodnich obrzeżach, co pozwoli zaistnieć procesom konwekcyjnym, jakie mają miejsce przy napływie chłodnego i wilgotnego powietrza. W związku z tym zachmurzenie będzie dziś początkowo małe, lecz w ciągu dnia zacznie wzrastać do umiarkowanego, a okresowo nawet dużego. Zwłaszcza na wschodzie Polski będą tworzyć się chmury kłębiaste o rozbudowie pionowej, które nieść będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od +9°C nad samym morzem do +16°C na zachodzie kraju. Wiatr wiać będzie z kierunków północnych z umiarkowaną prędkością, choć ze względu na termikę okresowo może się nasilać. Nocą nastąpi zanik konwekcji i opadów, osłabnie również wiatr, a następnie tam, gdzie po opadach wilgoci będzie najwięcej pojawią się silne zamglenia, mgły i niskie chmury warstwowe. W tej chłodnej masie minimalna temperatura powietrza wciąż spadać może poniżej zera, a najbardziej narażone na przygruntowe przymrozki są regiony Pomorza Mazurskiego, Pomorza Pomorskiego i Pogórze.
Aleksandra Kulpińska, 11 maja 2025 r.