Komentarz synoptyka: 2025-05-12

Pogodę w Polsce kolejny dzień kształtuje klin wyżu znad Morza Barentsa z chłodną masą powietrza jaka dociera do nas z północnego wschodu. Ten napływ chłodu, jaki z przerwami trwa od końca majówki jest efektem utrzymującej się blokady strefowej cyrkulacji powietrza w postaci układu wyżowego, który choć ulega co jakiś czas przebudowie to jednak utrzymuje się w rejonie od Morza Północnego przez Wyspy Brytyjskie do Atlantyku. Kolejna taka jego przebudowa, dzięki której ponownie nastąpi krótka przerwa w napływie chłodu i dotrze do nas cieplejsze powietrze nastąpi nocą. Centrum górnego wyżu znajdujące się obecnie nad Morzem Północnym do nocy odsunie się na zachód nad Atlantyk i umocni się. W efekcie tego cyrkulacja w naszym regionie nocą zmieni kierunek z północno-wschodniego na północno-zachodni, wpuszczając do Polski cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Dziś w pogodzie utrzyma się tzw. kompleks dnia ubiegłego. Zachmurzenie, teraz jeszcze małe, w ciągu dnia wzrastać będzie do umiarkowanego, a na wschodzie i na południu pojawią się przelotne opady deszczu. Drobną różnicą będzie fakt, że oś klina wyżu znad Morza Barentsa, która wczoraj znajdowała się na pograniczu Polski i Niemiec, przesunęła się nieco na wschód i zapewni pogodne niebo bez opadów nad większym obszarem kraju niż wczoraj. Maksymalna temperatura powietrza osiągnie dziś od +8°C, +9°C nad samym morzem w rejonie Zatoki Gdańskiej i Helu, do +16°C, +17°C na południowym zachodzie Polski. Wiatr będzie północno-wschodni i przeważnie słaby, choć okresowo w ciągu dnia mogą pojawić się usilenia związane z termiką.

Obecne prognozy wskazują, że zmiana kierunku cyrkulacji na północno-zachodni, jaka nastąpi nocą i związany z tym napływ cieplejszego powietrza będzie dwudniowy. Potem ponownie znajdziemy się pod wpływem górnego niżu ciągnącego ze sobą z północy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Istotnych i trwalszych zmian obecnej sytuacji synoptycznej możemy spodziewać się dopiero, gdy dojdzie do zaniku układu blokującego strefową cyrkulację powietrza.

Aleksandra Kulpińska, 12 maja 2025 r.

Udostępnij artykuł