Komentarz synoptyka: 2025-05-15

Wczoraj powiało ciepłem, ale nie wszędzie, w dzielnicach zachodnich i centralnych temperatura w najcieplejszej porze dnia sięgnęła 23, 20 stopni, za sprawą napływu ciepłego powietrza polarnego z rejonu Jutlandii z przyległościami oraz bezchmurnego nieba lub słabego, bezopadowego zachmurzenia. Natomiast wschód kraju i dzielnice północne pozostawały wyraźnie chłodniejsze z powodu zachmurzenia frontowego oraz bliskiego sąsiedztwa aktywnego ośrodka niżowego z rejonu St. Petersburga z opadami, a w godzinach popołudniowych także wiosennymi burzami, tutaj temperatura po zimnej nocy, sięgnęła tylko 15, 13 stopni. Dzisiaj już tak ciepło nie będzie, ponieważ wspomniany niż przemieścił się bliżej nas i nad ranem lokuje się w rejonie trójkąta granicznego pomiędzy Rosją, Białorusią i Litwą (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ), a w ciągu dnia będzie przybliżał się do nas. Wieczorem znajdzie się na pograniczu Łotwy i Litwy, a nad ranem w rejonie pomiędzy Litwą, Obwodem Kaliningradzkim i naszym północnym wschodem, gdzie zatrzyma się na nieco dłużej i powoli będzie wypełniał się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego.
O poranku na rozległym południu kraju utrzymują się jednostajne i przelotne opady deszczu, a w wyższych partiach gór deszczu ze śniegiem, w strefie wspomnianego frontu chłodnego. Tutaj temperatura w interwale 9, 11 stopni. Natomiast na północy kraju, od Wybrzeża Koszalińskiego po Mazury, występują opady o charakterze przelotnym w strefie chłodnego frontu drugorzędnego, tutaj temperatura 6, 8 stopni. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, przy braku istotnego zachmurzenia, temperatura przeważnie w interwale 2, 4 stopnie. Wiatr północno zachodni, przeważnie slaby i umiarkowany, nieco żwawszy na południu kraju i w pasie wybrzeża.
W ciągu dnia, w zasięgu wspomnianego wiru niżowego, powoli kierującego się w naszym kierunku, odpowiednio przemieszczać się będą wspomniane strefy opadów. Stopniowo ustępować będą jednostajne opady frontowe deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie, zwłaszcza w wyższych partiach gór mokrego śniegu, wychodzące najpierw nad Czechy, a znacznie później nad Słowację i Ukrainę. W tym samym czasie, znad wspomnianego wybrzeża i Bałtyku rozprzestrzeniać się będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem o charakterze przelotnym, a od godzin południowych także burze i niewykluczone z są opady gradu. Burzom towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr północno zachodni, w porywach dochodzący nawet do 70, 90 km/godz., mający siłę destrukcyjną. U schyłku dnia strefa ta utrzymywać się będzie od Mazur i Suwalszczyzny po całe Sudety i po Opolszczyznę. Niemal w tym samym czasie znad Bałtyku nasuwać się będzie kolejna strefa przelotnych opadów deszczu. Temperatura w jednorodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego utrzyma się przeważnie w interwale 8, 10 stopni, ale temperatura odczuwalna wyraźnie niższa z powodu wspomnianego wiatru oraz opadów, zwłaszcza gradu i deszczu ze śniegiem. Z powodzeniem można powiedzieć, że czeka nas tzw. „pogoda w kratkę”.
W porze nocnej, wraz z zanikaniem konwekcji, słabnąć będą i zanikać zjawiska konwekcyjne, burze i opady, a także słabnąć będzie wiatr, wciąż północno zachodni. Natomiast na przełomie dnia i nocy, znad Bałtyku i Obwodu Kaliningradzkiego, nasuwać się będzie następna strefa opadów przelotnych oraz jednostajnych. Natomiast w drugiej połowie nocy opady te będą rozprzestrzeniały się w głąb kraju aż po cały Śląsk.
Jutro utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, pochmurno i opady deszczu przeważnie przelotnego, lokalnie na północnym wschodzie opady przelotne deszczu ze śniegiem. Wiatr troszeczkę słabszy, mocniej zawieje w pasie wybrzeża, to efekt wypełniania się niżu zimnym powietrzem i zmniejszającego gradientu barycznego. Nadal chłodno, a temperatura mniej więcej na poziomie dzisiejszej.
Jarosław Olędzki,
15 maja 2025r., godz. 7.00