Komentarz synoptyka: 2025-07-07

Rozpoczynający się nowy tydzień przyniesie znaczne ochłodzenie i opady, które mogą być intensywne, szczególnie w południowych i wschodnich regionach kraju, możliwe burze. Dzisiaj przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, szczególnie na południowym zachodzie, w centrum i miejscami na zachodzie: www.meteoradar.co.uk/en-gb/country/pl Jeszcze tylko na południowym wschodzie i wschodzie upalnie i gorąco z temperaturą 28-30°C, na pozostałym obszarze od 21-23°C na południowym zachodzie do 23- 25°C w centrum Umiarkowany, w czasie burz porywisty wiatr powieje z kierunków zachodnich, na południowym wschodzie z południowych.

Jutro podobny typ pogody, będzie nieco chłodniej, środa i czwartek z temperaturą poniżej 20°C, na południowym wschodzie 14-16°C, również z opadami deszczu i burzami.

Tak radykalną zmianę pogody przynosi rozległy niż znad Półwyspy Skandynawskiego, łączący się zatoką z pofalowanym frontem chłodnym z obszarem obniżonego ciśnienia nad północnymi regionami Morza Śródziemnego: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html. Na przemieszczającym się dzisiaj nad nami froncie chłodnym z opadami tworzyć się będą w ciągu dnia mniej lub bardziej rozbudowane komórki burzowe z miejscami intensywnymi opadami porywami wiatru do 70-80 km/h.

Skandynawski niż powstał w pogłębiającej się i rozbudowującej się na południe zatoce w polach geopotencjału w troposferze. Na przykładzie map prognostycznych ECMWF poziomu 500 hPa i temperatury na poziomie 850 hPa możemy obserwować, jak masa zwrotnikowego powietrza, której wczoraj towarzyszyły 30-35 stopniowe upały, jest dzisiaj wypychana na wschód przez wschodnią krawędź zatoki związanej z okołobiegunową strefą niskiego ciśnienia, a napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202507061200&projection=opencharts_europe&valid_time=202507071200 . Kolejne sekwencje prognozy pokazują migrację zatoki na wschód i powstanie w drugiej połowie tygodnia „odciętego” górnego niżu nad naszym obszarem. Jego istnienie i długotrwałe utrzymywanie się nad tym obszarem jest niemal gwarancją deszczowej, chłodnej jak na lato pogody, z intensywnymi opadami i burzami.

MODEL, LIPIEC '97, POWÓDŹ

Warto przypomnieć, że w lipcu 1997 roku, kiedy to miała miejsce tak zwana powódź tysiąclecia, „debiutował” quasi operacyjnie nasz mezoskalowy model prognostyczny na pierwszym w kraju superkomputerze CRAY. Jego wykorzystanie pozwoliło synoptykom IMGW na opracowanie z kilkudniowym wyprzedzeniem ostrzeżeń i prognoz trzech kolejnych fal intensywnych opadów. Pierwsza wystąpiła w dniach 4-9 lipca przynosząc opady rzędu 200 do 300 mm, efektem czego była powódź, która zalała między innymi Wrocław. Druga fala opadów, od 18 lipca wystąpiła w tych samych regionach co pierwsza, powodując dodatkowe spiętrzenie fali powodziowej. W powodzi zginęło 56 osób, straty materialne były olbrzymie.

Ryszard Klejnowski

7 lipca, poniedziałek, 188 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł