Komentarz synoptyka: 2025-07-09

Nad Polską aktualnie utrzymuje się strefa frontowa, oddzielająca dwie różne masy powietrza, ciepłą i wilgotną, pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie Europy oraz chłodniejszą i wilgotniejszą polarno-morską na zachodzie kontynentu. Niż znad Skandynawii odsunął się już nad północno-zachodnią Rosję, a od zachodu coraz większy obszar zachodniej Europy dostaje się pod wpływ klina wyżowego znad Atlantyku. Mimo to w Polsce pogodę wciąż kształtuje niż nazwany „Gabriell” z układem frontów atmosferycznych, który przywędrował do nas z rejonu Zatoki Genueńskiej.

Centrum tego niżu znajduje się obecnie na pograniczu Ukrainy i Białorusi, w pobliżu polskiej granicy, nieco dalej na wschód, niż pierwotnie prognozowano. Ze względu na bardzo słaby prąd strumieniowy jego dalszy ruch na północ będzie powolny, jednak strefy opadowe związane z tym układem obejmą znaczną część Polski. Tego rodzaju niże, przemieszczające się z południa kontynentu, są trudniejsze do precyzyjnego prognozowania i obarczone większym marginesem błędu. Na wschodzie Europy nadal utrzymuje się bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, wczoraj na wschodzie Ukrainy temperatura maksymalna przekraczała +35°C, a w zachodniej Rosji osiągała ponad +30°C.

W górnym polu geopotencjału, w zatoce niżowej, której oś przebiega od Półwyspu Skandynawskiego przez Polskę po Bałkany, prognozuje się powstanie osobnego ośrodka niżowego. Podgląd map: wetter3.de/animation.html. Obecność górnego niżu, jego wolne przemieszczanie się oraz niskie ciśnienie atmosferyczne w przedziale 1006–1012 hPa sprzyjają rozwojowi konwekcji i tworzeniu się silnie wypiętrzonych chmur burzowych. W obecnych warunkach będą to chmury wbudowane w system frontów atmosferycznych związanych z okluzją.

W Polsce zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane i duże. Najwięcej przejaśnień prognozowanych jest w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. Największe zachmurzenie frontowe, wraz z opadami, spodziewane jest na wschód od linii Gdynia–Bydgoszcz–Opole. Najintensywniejsze opady deszczu prognozowane są w regionach, Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Łódzkiego, Świętokrzyskiego, Śląska i Małopolski. Aktualną sytuację można śledzić na radarze opadów: radar-opadow.pl/?radartype=cappi. Najwyższe temperatury dziś wystąpią na zachodzie oraz na krańcach południowo-wschodnich kraju, gdzie termometry pokażą od +19°C do +22°C. Najchłodniej będzie w południowej części Śląska i Małopolski, tam temperatura wyniesie jedynie +11°C do +13°C. Na pozostałym obszarze prognozowana temperatura maksymalna to około +14°C do +16°C.

Krzysztof Maksimiuk, 09 lipca 2025 r.

Udostępnij artykuł