Komentarz synoptyka: 2025-07-14

Niż który kilka dni temu spowodował znaczne szkody na Podkarpaciu, Małopolsce i Lubelszczyźnie, oraz postawił w stan gotowości wszystkie służby kryzysowe naszego kraju powoli zanika. Obszar obniżonego ciśnienia z nim związany łączy się z niżem w rejonie Wysp Brytyjskich W mało gradientowym polu niskiego ciśnienia zjawiska pogodowe będą miały na ogół łagodniejszy niż wcześniej charakter: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 Lokalnie jednak zjawiska burzowe jeszcze wczoraj dały się we znaki na południu kraju, między innymi w powiatach bocheńskim, brzeskim i tarnowskim.

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, możemy oczekiwać umiarkowanego i dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami i burzami, nawet z gradem, szczególnie w północnej połowie kraju i w godzinach popołudniowych. Będzie ciepło i gorąco niemal w całym kraju, od 23-24°C na północy, do 26-27 lub nieco więcej na południu i południowym wschodzie kraju. Słaby lub umiarkowany wiatr, w górach i podczas burz porywisty, powije z kierunków zachodnich i południowych, nie obniżając zbytnio temperatury odczuwalnej. Jutro podobny charakter pogody, będzie nieco chłodniej, również z opadami przelotnymi i burzami, we środę kilkustopniowe ochłodzenie, również z opadami przelotnymi i burzami.

Przez wiele dni obserwowaliśmy nad kontynentem dominację układów barycznych, blokujących zachodnią cyrkulację strefową. Wyż nad Półwyspem Skandynawskim, niż nad środkową i południową Europą i Morzem Śródziemnym nie pozwalały układom niżowym i frontom, powstającym nad północnym Atlantykiem przepłynąć nad kontynent. Osłabnięcie, również w troposferze, niżu nad naszym regionem i przejęcie przez niż z rejonu Wysp Brytyjskich roli centrum sterującego cyrkulacja w naszym regionie powoduje, że na krótko powróci strefowa cyrkulacja zachodnia. Napłynie chłodniejsze i wilgotne powietrze polarne morskie, co odczujemy już we środę.

Nadaj jednak nad Półwyspem Skandynawskim dominuje układ wyżowy, jego wschodnia cyrkulacja strefowa przynosi anomalnie wysoką temperaturę w rejonach około polarnych: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202507131200&projection=opencharts_europe&valid_time=202507141500 . W Rovaniemi (Finlandia), na kole podbiegunowym dzisiaj rano termometr pokazywał 26°C, w tym czasie w Warszawie 15,1°C, a w Lulei (Szwecja) w rejonie Zatoki Botnickiej prognozowana w najbliższych dniach temperatura to 28°C.

Wielkoskalową cyrkulację odzwierciedla na animowanych zdjęciach satelitarnych ruch układów chmurowych nad kontynentem, z regionalnymi obszarami podwyższonej aktywności burzowej: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd#selectedLayer=euVisible&lightning=on . Obrazowana jest również na mapach z systemu europejskich radarów meteorologicznych Eumetnet: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .

Prognoza długoterminowa, z przymrużeniem oka:

„Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”


Ryszard Klejnowski

14 lipca, poniedziałek, 195 dzień 2025 roku; 7:15

Udostępnij artykuł