Komentarz synoptyka: 2025-07-18

Po wczorajszym układzie barycznym „Ω” już nie ma śladu, a układem barycznym warunkującym pogodę w naszym kraju jest i pozostanie obszar niskiego ciśnienia związany z płytkim, dwuośrodkowym niżem znad Białorusi i z pogranicza Ukrainy, Rumunii i Mołdawii 1010 hPa (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). O poranku nad krajem utrzymuje się słabo gradientowe pole ciśnienia, którego różnica zawiera się w interwale 2 hPa, pomiędzy 1012 i 1014 hPa, a to przy dużej wilgotności powietrza i podłoża, sprzyjało formowaniu się mgieł radiacyjnych, lokalnie na północy kraju oraz niskich chmur Stratus, głównie w zachodniej połowie kraju, tam gdzie w dniu wczorajszym utrzymywały się opady deszczu. One o poranku utrzymują się nad Podkarpaciem i Zamojszczyzną, z tendencją do wychodzenia nad Ukrainę, ponadto miejscami utrzymują się one na pograniczu Śląska Opolskiego i Śląska Górnego. Obecność zachmurzenia niskiego sprawiło, że nie doszło do nocnych spadków temperatury, poniżej 10 stopni, jak to miało miejsce w dniu wczorajszym i zawiera się ona przeważnie w interwale 12, 16 stopni, a na wybrzeżu Szczecińskim nawet 18 stopni. Wiatr przy tak słabym gradiencie barycznym, słaby z kierunków zmiennych, a lokalnie utrzymuje się cisza wiatrowa.
Jak już wyżej wspomniano barycznie będziemy pozostawali w zasięgu dwóch stosunkowo płytkich ośrodków niżowych, wykazujących tendencję do powolnego przesuwania się w kierunku północno-zachodnim. My pozostawać będziemy po ich zachodniej, tylnej stronie, a to sprzyjać będzie wzrostowi gradientu barycznego w dzielnicach wschodnich, na zachodzie kraju wciąż utrzyma się słaby gradient baryczny. Nadal pozostawać będziemy pod dużym zachmurzeniem, a od godzin około południowych, przy rozwoju konwekcji spodziewane są słabe opady konwekcyjne, głównie w dzielnicach zachodnich i południowych, ale pokropić może także w pozostałym obszarze kraju. W godzinach popołudniowych prognozowane są także lokalnie słabe burze, stopniowo zanikające w porze nocnej. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, nieco żwawszy w dzielnicach wschodnich, zawiewający od północnego zachodu. Umiarkowanie ciepło, temperatura przeważnie w interwale 22, 24 stopnie, nieco chłodniej na południowym wschodzie, tutaj około 20 stopni.
W porze nocnej, wspomniane układy niżowe, będące w orbicie górnego niżu, przemieszczać się będą niezmiennie w kierunku północno zachodnim. Niż znad Białorusi przemieści się nad nasze Podlasie z przyległościami, a razem z nim nasuwać się będą intensywne opady deszczu o charakterze przelotnym, a lokalnie może nawet pojawić się burza z deszczem ulewnym. U nas wzrastać będzie gradient barycznym powodujący nieco żwawszy wiatr północno zachodni. Zachód kraju nadal pozostawać będzie w obszarze słabo gradientowym, a słabe opady będą dość szybko zanikały. Natomiast drugi ośrodek niżowy przemieści się nad Ukrainę północno wschodnią i nie będzie miał wpływu na warunki pogodowe w naszym kraju.
Jutro wspomniane ośrodki niżowe połączą się w jeden ośrodek lokujący się nad środkową Białorusią. Siła odśrodkowa tego wiru niżowego wyrzucać będzie kolejne struktury konwekcyjne z intensywnymi opadami przelotnymi oraz burzami, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 70, 90 km/godzinę, ponadto niewykluczone są opady gradu, a razem z nim znaczne spadki temperatury. Zatem czeka nas pogoda dynamiczna, charakterystyczna dla masy powietrza polarnego o znacznym potencjale chwiejności. Temperatura w najcieplejszej porze dnia ułożona strefowo, od najchłodniejszego wschodu z temperaturą około 20, 22 stopni, do około 26, 27 stopni na zachodzie, a na Ziemi Lubuskiej może nawet być 29 stopni, przy rozproszonym zachmurzeniu konwekcyjnym.
Jarosław Olędzki,
18 lipca 2025r., godz. 07.00