Komentarz synoptyka: 2025-07-20

Od wczorajszego dnia do dzisiaj na mapach synoptycznych niewielkie zmiany; niż znad Ukrainy przemieszcza się nad Białoruś i kraje nadbałtyckie, obejmując swoją cyklonalną cyrkulacją wschodnią połowę kraju. Nad zachodnią rozwija się słaby klin wyżu znad Półwyspu Skandynawskiego, Wyspy Brytyjskie obejmuje atlantycki niż, powoli zmierzając nad Morze Północne i Jutlandię.
Powyższą sytuację baryczną ilustrują mapy synoptyczne z godz. 00 UTC i kolejnych terminów: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 , a związane z układami frontów strefy zachmurzenia zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd .
Odpowiednikiem przyziemnego niżu znad Białorusi jest w środkowej troposferze (500 hPa) górny, odcięty, chłodny niż na wschód od naszych granic, również obejmujący swoją cyklonalną cyrkulacją obszar naszego kraju: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202507191200&projection=opencharts_north_west_europe&valid_time=202507200600 . Jest to układ rozbudowany do górnej troposfery i dolnej stratosfery, czy poziomu 200 hPa (około 12 km), a wnioskując z kierunków wiatru na diagramach aerologicznych również do 100 hPa (około 16 km nad poziomem morza). Napływ wilgotnej masy powietrza i sprzyjająca rozwojowi konwekcji chłodne centrum górnego niżu sprawiają, że spodziewać możemy się znacznego zachmurzenia, opadów przelotnych i burz we wschodniej połowie kraju
Przeglądając mapy poziomów 300 – 200 hPa zwrócić należy uwagę na fakt, że o ile centrum niżu do poziomu 500 hPa było chłodniejsze od otoczenia, od poziomu 300 i wyżej jest cieplejsze. Wynika to z faktu wzrostu temperatury w stratosferze, co możemy obserwować na diagramach aerologicznych na z Tarnowa lub Wrocławia: modele.imgw.pl/cmm/?page_id=37470 .
W związku z wpływem niżu znad Białorusi, we wschodniej połowie kraju oczekiwać możemy umiarkowanego i dużego zachmurzenia ze słabymi przelotnymi opadami, w godzinach popołudniowych z przejaśnieniami, na północnym wschodzie możliwe burze. Na zachodzie małe początkowo zachmurzenia będzie w drugiej połowie dna wzrastać do dużego przez chmury wysokiego piętra, związane z nasuwającą się od południowego zachodu strefą frontową. Jutro po południu związane z frontem chłodnym opady i burze obejmować będą w nocy i we wtorek obszar całego kraju. Będzie nieco cieplej niż wczoraj, od 22-24°C na północy, 25-27°C w centrum i 28-30°C na południu i południowym zachodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z północnego zachodu, skręcając na południu na południowo zachodni.
Jutro niemal w całym kraju będzie gorąco, powyżej 25-27°C, na południu i południowym zachodzie temperatura maksymalna wzrośnie do 30-31°C, z opadami i miejscami gwałtownymi burzami. Po przejściu frontu, we wtorek i środę kilkustopniowe ochłodzenie, do 22 -24°C.
Przeglądając mapy prognostyczne mapy dla Europy, łatwo zauważyć znaczne anomalie termiczne, dzisiaj w Oslo (Norwegia) , podobnie jak w Barcelonie (Hiszpania) temperatura osiągnie 31°C, również w Rovaniemi (Finlandia), wiosce Św. Mikołaja na kole podbiegunowym dzisiaj i jutro będzie 28-30°C www.skylinewebcams.com/pl/webcam/finland/lapland/rovaniemi/santa-claus-village-rovaniemi.html
Planując zagraniczne wojaże zwrócić uwagę można na Światowy Serwis Informacji Pogodowych WMO: worldweather.wmo.int/pl/city.html?cityId=198 ,
prezentujący oficjalne prognozy narodowych służb meteorologicznych, oraz Meteoalarm – zawierający informacje o groźnych zjawiskach nie tylko pogodowych, lecz np. pożarach lasów: meteoalarm.org/en/live .
Ryszard Klejnowski
20 lipca, niedziela, 201 dzień 2025 roku; 7:15