Komentarz synoptyka: 2025-07-23

Niże nas nie opuszczają i nic nie wskazuje na to, że w horyzoncie czasowym naszego modelu nie ulegnie to istotnej zmianie, pomimo, że będą one zmieniały swoje położenie. Obecnie rozległy obszar obniżonego ciśnienia, a w nim lokujące się płytkie ośrodki niżowe rozciąga się od Islandii przez Wyspy Owcze, Szetlandy, Morze Północne, Jutlandię, południowy Bałtyk, a dalej już na lądzie na pograniczu Białorusi i Rosji po Ural Południowy (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). Nad nasze dzielnice zachodnie już od paru godzin nasunęły się opady deszczu związane ze wspomnianym, płytkim niżem znad Jutlandii. Prowadzi je front okluzji przerzuconej przez „plecy” tego niżu. Na pozostałym obszarze dominuje bezchmurne niebo, ale w dzielnicach północnych i na Lubelszczyźnie utrzymują się płaty zachmurzenia wewnątrz masowego, będące resztkami po wczorajszym dniu. Poranek mamy umiarkowanie ciepły, temperatura o godzinie 5-tej przeważnie w interwale 14, 16 stopni. Wiatr słaby z kierunku południowo zachodniego.

W ciągu dnia wspomniany ośrodek niżowy, ulegając niewielkiemu wypełnianiu się zimnym powietrzem, zaciąganym od północnego zachodu, przesuwać się będzie na pogranicze Meklemburgii, Zachodniego Pomorza i Zatoki Pomorskiej. W jego przedniej części, z powodzeniem ruszy konwekcja termiczna z przelotnymi opadami deszczu o zmiennej intensywności, szybko rozprzestrzeniającej się stopniowo na niemal cały obszar kraju. Lokalnie mogą pojawić się pojedyncze burze. Najmocniej i najdłużej utrzymają się opady w dzielnicach północno zachodnich i zachodnich. Natomiast na południu i południowym wschodzie jeżeli będzie padać to słabo i lokalnie, i będą miejsca gdzie nie spadnie nawet kropla deszczu. Temperatura mocno zróżnicowana na skutek wspomnianego zachmurzenia i opadów, ale też małego zachmurzenia lub jego braku. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie, tutaj spodziewana jest w interwale 17, 19 stopni, na pozostałym obszarze kraju przeważnie 22, 24 stopnie, ale na południowym wschodzie nawet 25, 27 stopni. Wiatr przeważnie południowo zachodni słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 60 km/godz. Na wschodzie początkowo zachodni, a na północnym zachodzie i zachodzie w drugiej połowie dnia południowy.

W porze nocnej ośrodek niżowy przesunie się w rejon Zatoki Gdańskiej. Stopniowo słabnąć i zanikać będzie konwekcja, a także wewnątrz masowe opady przelotne deszczu, a wcześniej burze, ale lokalnie na północy te zjawiska mogą utrzymać się przez całą noc. Temperatura o poranku przeważnie w interwale 14, 16 stopni. Wiatr przeważnie południowo zachodni, na zachodzie stopniowo zmieniający kierunek na zachodni, przeważnie słaby i umiarkowany.

Jurto ośrodek niżowy, nadal powoli wypełniając się zimnym powietrzem zaciąganym od północnego zachodu kierować się będzie nad Obwód Kaliningradzki i Litwę. To w jego bezpośrednim zasięgu utrzymywać się będzie duże zachmurzenie opadowe, z intensywnymi opadami deszczu, zwłaszcza przelotnego, lokalnie mogą pojawiać się burze w drugiej połowie dnia. Na pozostałym obszarze kraju nasz model prognozuje rozproszone zachmurzenie kłębiaste, lokalnie może popadać deszcz z bardziej wypiętrzonych chmur kłębiastych. Temperatura znacznie zróżnicowana, od 20, 22 stopni na północnym wschodzie do 27, 29 stopni na południowym wschodzie. Wiatr nadal zmieniający kierunek na zachodni, a w dzielnicach północnych zawiewający znad północnego zachodu.


Jarosław Olędzki,
23 lipca 2025r., godz. 07.00

Udostępnij artykuł