Komentarz synoptyka: 2025-07-24

Dzisiaj u nas jeszcze utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, warunkowany przez płytki ośrodek niżowy (1007 hPa) przemieszczający się nad dzielnicami północnymi, który kierować się będzie nad Litwę, z tendencją do powolnego wypełnia się zimnym powietrzem polarnym (www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762 ). To efekt postępującej przebudowy pola ciśnienia i pola geopotencjału nad północnym Atlantykiem, a także nad zachodnią częścią kontynentu, gdzie nad Francją lokuje się tzw. „górny niż” w rozległej, górnej zatoce skierowanej w kierunku północno wschodnim (www.wetter3.de/animation.html ). Już na przełomie dnia i nocy, na południowym wschodzie kraju wyraźnie zaznaczy się jej wpływ opadami deszczu o dużym natężeniu nasuwającymi się znad Moraw i Słowacji.
Zanim to się dokona, to o poranku opady deszczu o słabej i umiarkowanej intensywności utrzymują się nad północnym wschodem naszego kraju, z wyraźną tendencją do przemieszczania się w kierunku wschodnim. Natomiast słabo i miejscami pada także na Pomorzu w strefie mało aktywnego frontu okluzji przerzuconej przez „plecy tego niżu”. Natomiast na południowych krańcach kraju już pojawiają się pierwsze zwiastuny postępującej przebudowy pola geopotencjału w postaci bezopadowego zachmurzenia (www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html ). Mamy ciepły poranek z temperaturą około 14, 15 stopni na południu i w dzielnicach środkowych, natomiast na północy kraju, w ciepłym sektorze niżu lokalnie nawet 17, 18 stopni. Wiatr przeważnie południowo zachodni, słaby, a miejscami cisza wiatrowa.
W ciągu dnia uaktywni się konwekcja i wysypie cumulusami, a lokalnie może popadać słaby, przelotny deszcz. Natomiast na północnym wschodzie utrzymają się wspomniane, frontowe opady deszczu o znacznym potencjale, a w miarę wzrostu temperatury uaktywni się głęboka konwekcja i spodziewane są burze z intensywnymi opadami deszczu. Burzom tym towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, w porywach osiągający prędkość nawet 60, 80 km/godz. Temperatura w najcieplejszej porze dnia rozłożona od około 20, 22 stopni na północy kraju do 27, 29 stopni na rozległym południowym wschodzie.
Na przełomie dnia i nocy, ustąpią opady znad dzielnic północno wschodnich, a zaczną nasuwać się znad Słowacji i Moraw, początkowo słabe i raczej rozproszone. Ale w środku nocy będą to opady intensywne, z uwagi na topografię terenu mogą to być opady nawalne i niewykluczone są zalania lub podtopienia. W drugiej połowie nocy opuszczające obszary górskie, a przesuwać się będą nad obszary wyżynne, znacznie słabnące.
Jutro, w obszarze słabo gradientowym, w powietrzu polarnym z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka i występować będą przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne. Natomiast miejscami w drugiej połowie dnia spodziewane są burze, według naszego modelu głównie w dzielnicach zachodnich, które mogą utrzymywać się także w pierwszej połowie nocy. Temperatura typowa dla lata w powietrzu polarnym o znacznym potencjale chwiejności, od około 23, 24 stopni na północy, do 25, 26 na południowym wschodzie i najwyższa na południowym zachodzie na poziomie 27, 28 stopni, lokalnie nawet 29 stopni. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z sektora zachodniego, podczas burz wyraźnie silniejszy i porywisty, w porywach dochodzący do 50, 70 km/godz.
Jarosław Olędzki,
24 lipca 2025r., godz. 07.00