Komentarz synoptyka: 2025-07-27

UWAGA: Dzisiaj i jutro znaczne pogorszenie pogody; opady przelotne, burze i silny wiatr.
W nadchodzącym tygodniu czeka nas spore ochłodzenie; jeszcze dzisiaj tylko na północnym wschodzie kraju i w centrum zanotujemy temperaturę 25-27°C, w pozostałych regionach temperatura kształtować się będzie od 22 do 24°C, nad morzem 20-22°C. Towarzyszyć nam będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, z przejaśnieniami na północnym zachodzie. Niemal w całym kraju możliwe przelotne opady, intensywniejsze na południowym wschodzie, gdzie można oczekiwać burz, nawet z gradem. Umiarkowany lub słaby wiatr z kierunków zachodnich i północnych nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej. W czasie burz wzrost prędkości i porywistości wiatru.
Od południowego wschodu i południa, nasuwa się strefa opadów i burz związanych w małoskalowym niżem, obejmująca w ciągu dnia i w poniedziałek obszar całego kraju. Od poniedziałku do końca tygodnia temperatura nie przekroczy na ogół 20-22°C.
Tak kształtująca się w najbliższych dniach aura związana jest powolną zmiana układów barycznych nad kontynentem i północnym Atlantykiem. Od zachodu napływa nad kontynent masa chłodnego powietrza polarnego morskiego, wypierająca na wschód zalegające nad południowo wschodnimi regionami kontynentu powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Podczas gdy w Odessie czy Warnie dzisiaj oczekiwana jest temperatura 30-33°C, w naszym regionie będzie o około 10°C niższa. Te dwie masy rozdziela pofalowany front chłodny, którego aktualne położenie określone jest przez strefę zachmurzenia i burz wyraźną na zdjęciach satelitarnych: www.sat24.com/en-gb/continent/eu/hd . Zaburzenie falowe powstałe wczoraj nad Morzem Liguryjskim , Zatoką Genueńską przemieszcza się na północny wschód. Dzisiaj i juro w postaci niżu małej skali migrować będzie na północ nad wschodnimi regionami kraju na północ, nad kraje nadbałtyckie i Zatokę Botnicką. Towarzyszyć temu będą opady deszczu, głównie przelotne z burzami i porywistym wiatrem, zmieniającym kierunek w zależności od aktualnego położenia centrum niżu.
Śledząc od wczoraj rozwój sytuacji barycznej zwraca uwagę fakt, że wyjściowa sytuacja synoptyczna i dalszy rozwój zaburzenia falowego przypomina sytuację z 7-9 lipca, okrzykniętą wówczas jako katastroficzny niż genueński. Wówczas jednak niż przemieszczał się na północny wschód wzdłuż wschodnich granic kraju, tym razem obrał kierunek na północny zachód, przez wschodnie i centralne obszary kraju. O ile wówczas największe szkody wyrządzone zostały na południu i południowym wschodzie kraju, tym razem należy liczyć się z zagrożeniami na znacznie większym obszarze.
Planując niedzielny spacer spójrzmy na aktualne i prognostyczne mapy naszego modelu, uaktualniane co 6 godzin a także zdjęcia satelitarne i radarowe, zwracajmy uwagę na ostrzeżenia IMGW i RCB. W większości regionów może przydać się parasol, może być jednak kłopotliwym przy silnym i porywistym wietrze.
Ryszard Klejnowski
27 lipca, niedziela, 208 dzień 2025 roku; 7:10