Komentarz synoptyka: 2025-07-28

Uwaga: Nadal obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne IMGW i RCB, dla wschodnich i centralnych regionów, szczególnie dla południa i południkowego wschodu kraju. Wyniki naszych modeli w pełni je potwierdzają.

Dzisiaj przeważać będzie w całym kraju całkowite u duże zachmurzenie związane z przemieszczającym się na północ, nad wschodnimi i centralnymi regionami mezoskaolwym układem niżowym, nazywanym niżem genueńskim. Związanym z nim frontom towarzyszą opady deszczu, tak ciągłe, jak i przelotne, oraz burze, lokalnie o dużym natężeniu, powodujące podtopienia i zalania. Skala tych zniszczeń będzie możliwa do oszacowania dopiero w najbliższych dniach. Aktualne położenie stref chmurowych frontów przedstawiają zdjęcia satelitarne: www.sat24.com/en-gb/continent/eu , a opadów i burz zobrazowania radarowe: www.eumetnet.eu/observations/opera-radar-animation/ .

Będzie chłodniej niż w miniony weekend, temperatura osiągnie od 17 -22°C, miejscami nieco więcej, a umiarkowany wiatr z kierunków zależnych od aktualnego położenia centrum niżu nie będzie zbytnio obniżać temperatury odczuwalnej. W czasie burz wiatr silny i porywisty.

Sytuację baryczną nad kontynentem i Atlantykiem ilustruje mapa synoptyczna: www.dwd.de/DE/leistungen/hobbymet_wk_europa/hobbyeuropakarten.html?nn=392762. Niż z centrum nad Polską przemieszcza się na północny zachód, nad Półwysep Skandynawski, by wejść w orbitę tam dominującego niżu. Jego słabo wyrażony w polu zachmurzenie front chłodny wkroczy od zachodu nad nasz obszar, na kilka dni napłynie z nim chłodniejsze i wilgotne powietrze polarne morskie, z opadami deszczu. Możliwe jednak będą przejaśnienia i rozpogodzenia.

Cecha charakterystyczną tego niżu, podobnie jak tego z którym mieliśmy do czynienia 7-9 lipca jest jego cyklonalnie rozbudowana struktura, sięgająca poziomu 250 hPa (ok. 11 km) a więc do tropopauzy. Niemal w cały przekroju pionowym wilgotność sięga 90 – 100%, a wskaźnik PW (Precipitable Water) 38-39 mm.

Jak pokazują mapy prognostyczne o większym zasięgu czasowym i przestrzennym nie możemy liczyć w tym tygodniu na radykalną poprawę pogody, na cieplejszą i mniej wilgotną. Europa Centralna jest w zasięgu głębokiej zatoki w polu geopotencjału np. 500 hPa, związanej z niżami około polarnymi. Po jej zachodniej rubieży spływa chłodne powietrze polarne morskie, w zderzeniu z cieplejszym masami w wyżu nad Skandynawią zachodzą procesy cyklogenezy. Napływające nad nasz region z północnego zachodu małoskalowe układy niżowe nie będą sprzyjały letniemu charakterowi aury: charts.ecmwf.int/products/medium-z500-t850?base_time=202507271200&projection=opencharts_europe&valid_time=202507282100 . Pierwsze są już widoczne na naszych mapkach prognostycznych na przełomie miesięcy.

Ryszard Klejnowski

28 lipca, poniedziałek, 209 dzień 2025 roku: 7:00

Udostępnij artykuł