Komentarz synoptyka: 21.11.2022
Warunki atmosferyczne nad Europejskim obszarem synoptycznym, ulegają nieustannym zmianom nad lądem słabiej z kolei nad Oceanem nieco szybciej. Choć dzisiejsza pogoda na terenie kraju praktycznie nie odbiega od wczorajszej to powoli wchodzimy w okres nieco cieplejszej aury. W ciągu dnia nadal panować będzie „ciężkie” całkowite warstwowe niskie zachmurzenie jednak pojawią się momenty gdzie na terenie kraju, zachmurzenie zmaleje do małego i umiarkowanego. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od -1 do 3 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju, od 4 do 6 stopni na południowym zachodzie.
Obecnie opady śniegu o charakterze ciągłym i zmiennym natężeniu występują na północy oraz zachodzie. Strefy opadowe związane są z płytkimi układami niskiego ciśnienia, które znajdują się; pierwszy nad Szwecją i przemieszcza się na zachód, oraz drugim nad obszarem Niemiec, w ciągu dnia I wieczorem nadal prognozowane są głównie na obszarze północnej, zachodniej, oraz centralnej części Polski dodatkowo stara warstwa śniegu w połączeniu z niską temperaturą powietrza oraz nawierzchni powodują oblodzenie dróg i chodników. Wiatr na ogół słaby do umiarkowanego z kierunku południowego.
Miniona noc była jeszcze dość chłodna w wielu miejscach głównie w centralnej części kraju termometry wskazują wartość od -9,7 stopni w Łodzi do 0,9 stopnia Celsjusza w Bielsku-Białej. Należy się spodziewać powrotu aury jesiennej a wraz z nią opadów tym razem deszczu i dodatniej wartości temperatury.
Zachodzące procesy wpływające na warunki pogodowe nad obszarem kraju oraz całego obszary europejskiego wraz z Atlantykiem, niezmiennie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych ( https://pl.sat24.com/pl/pl/infraPolair ) . Płytki układ niskiego ciśnienia z nad obszaru południowej Szwecji, powoli się wycofuje nad obszar wód Morza Północnego gdzie zostanie wciągnięty przez rozległy układ niskiego ciśnienia z ośrodkiem nad Atlantykiem.
Powolny proces zmiany pól nad Europejskim obszarem synoptycznym związany jest z dużą różnica między układami barycznymi. Układ niskiego ciśnienia który plasuje się nad południową Szwecją utworzył się w tak zwanym niżu wysokim l, który widoczny jest na wszystkich wybranych poziomach wysokości izobarycznej od poziomu Morza do 300 hPa (ok. 8,8 km n.p.m. ) bruzda geopotencjału (zatoka nisko ciśnienia wyrażona geopotencjalnie) https://weather.uwyo.edu/upperair... rozciąga się od obszaru Niemiec, przez Czechy, Austrię , Chorwację, po Włochy i Morze Śródziemne.
Taka sytuacja baryczna spowoduje że już w tym tygodniu zmieni się kierunek i rodzaj napływu mas powietrza, z masy arktycznej morskiej, płynącej z północnego i północno wschodniego , na południowy i południowo zachodni. W dalszej perspektywie czasowej modeli numerycznych widoczna jest ponownie adwekcja chłodnej arktycznej masy powietrza która znów powodować będzie spadki temperatury kilka stopni poniżej zera.
Dawid Gackowski, 21 listopada 2022; 05:56