Komentarz synoptyka: 23.11.2022

Zdjęcia satelitarne obejmujące całą Europę, północny Atlantyk i okolice ujawniają procesy dziejące się w aktywnej termicznie atmosferze. Arktyka staje się chłodniejsza, pas podzwrotnikowy, zarówno ląd jak i ocean jest dalej ciepły, wzrasta więc kontrast termiczny i w naszych szerokościach wydziela się energia ruchu i wirowania. Szczególnie dobrze widać to nad oceanem, od Arktyki Kanadyjskiej wlewają się porcje chłodu w formie kolejnych wirów niżowych, spychają aż do pasa między 38 a 43 równoleżnikiem pasmo głównego frontu polarnego, nad Biskaje i południe Francji pędzi zafalowanie tego frontu, nad Azorami szykuje się następne zafalowanie. Nad Adriatykiem, Bałkanami, Grecją i Turcją widać rozległy, trójkątny obszar zachmurzenia, w nim można wyróżnić front ciepły od Rumunii na Morze Czarne, chłodny na południe przez Morze Egejskie i Grecję aż po Libię, okluzję nad południowo środkową Europę i południe Polski.

Z prognoz numerycznych wynika, ze aktywność tego układu nad lądem wyraźnie będzie się zmniejszać, zachodzi proces wypełniania niżu, ale dalej jest to wirujący cyklonalnie (w lewo) duży układ synoptyczny. W jego północnej części występuje strefa opadów – nad Węgrami czy Rumunią to deszcz, nad Słowacją i ukraińskimi Karpatami śnieg, który przeniesie się nad południowo wschodnią i centralną część kraju – Podkarpacie, Małopolskę, Lubelszczyznę, Świętokrzyskie, południowe Mazowsze, Łódzkie, część Śląska. W porównaniu do wczorajszych prognoz nie przewiduje się silniejszego śniegu na Podlasiu.

Opady śniegu czy początkowo na pogórzach też śniegu z deszczem zaczną się w godzinach wieczornych, osiągną w II połowie nocy i jutro natężenie do 1,5 mm na godzinę, a trwać mogą przez 12-15 godzin. Padać będzie mokry śnieg, łatwo przyklejający się do drzew, znaków drogowych, elewacji i oczywiście też dachów. Śnieg na podłożu wymagać będzie sporego wysiłku dla usunięcia z chodników i jezdni, tak więc ostrożnie i bez brawury na drogach. Padać właściwie może przez cały czwartek, ze stopniowym osłabianiem natężenia, na północy i wschodzie kraju słaby śnieg będzie jeszcze i w piątek.

Dzisiaj, póki nie dojdzie śnieg znad Słowacji i Ukrainy pogoda taka jak wczoraj - cały obszar kraju pokryty będzie jest i będzie cały dzień niskim zachmurzeniem warstwowym, z miejscami ograniczeniem widzialności. Cały czas wiatr wzmacniający się do 7m/s, z kierunku wschodniego, skręcający na północno wschodni. Trochę silniejszy wiatr powodować będzie obniżenie temperatury odczuwalnej, ale na termometrach podobnie jak wczoraj, na zachodzie i w centrum kraju na nieznacznym plusie, będzie +2 +3, na Pomorzu oraz wschód od linii Wisły i Sanu nieco poniżej zera, zarówno w dzień jak i w nocy.

Maciej Ostrowski, 23 listopad 2022; 07:40

Udostępnij artykuł