Komentarz synoptyka: 25.10.2022

Po wczorajszym darowanym pogodowo jesiennym dniu wieczorem wyszedł znad Czech i Moraw system zachmurzenia pofalowanego frontu chłodnego, dalej jeszcze ciągnie się przez południe Polski, zaś drugi odcinek systemu frontowy powstał nad Wielkopolską też w godzinach wieczornych, ten ułożony był południkowo i dość szybko, w godzinach nocnych przeszedł nad wschodnią część kraju. W obszarze tego tworzącego się frontu chłodnego powstawały wypiętrzenia chmur Cu cong i Cb wbudowanych w system warstwowego zachmurzenia frontowego, stacje radionamierzania wyładowań rejestrowały do 150 piorunów na 10 minut w rejonie Kurpi i Podlasia. Ten front chłodny jest nietypowy, wprawdzie do jego powstania przyczynił się popołudniowy wzrost temperatury, ale pojawienie się wieczorem i aktywność w nocy przeczy schematom powstawania frontu chłodnego. Wygrała jednak dynamika i zwiększone działanie prądu strumieniowego „odsysającego” znad frontu masy powietrza i tym samym zwiększającego skłonność do wstępujących ruchów pionowych (proszę spojrzeć na mapy poziomu 300 hPa https://www1.wetter3.de/animation.html ). Nadmienię jeszcze, że powstanie i aktywność tego nietypowego odcinka frontu byłą doskonale prognozowana przez nasz model UM.

Dzisiaj odchodzenie strefy frontowej na wschód, poza granicę znad Podlasia, północnego i wschodniego Mazowsza oraz Lubelszczyzny, natomiast nad Podkarpaciem i południem Małopolski dalej będzie utrzymywało się zachmurzenia pofalowanego frontu, tam możliwe jeszcze przed południem opady ciągłe. Po krótkim okresie przejaśnień i miejscami większych rozpogodzeń znów pojawią się opady, ale o charakterze przelotnym. W napływie dość wilgotnego powietrza znad Morza Północnego i Bałtyku najpierw wystąpią nad Pomorzem i Mazurami, potem Wielkopolską i centrum kraju, wieczorem mogą pojawiać się też w południowej części kraju. Możliwe są pojedyncze przypadki burz, ale mniej aktywnych jak na nocnym froncie.

Jednocześnie ze zwiększeniem chwiejności atmosfery także zwiększy się prędkość i porywistość zachodniego wiatru. Jak zwykle wiać będzie zdecydowanie nad morzem i na wybrzeżu, drugi obszar silniejszego wiatru to Dolny i Opolski Śląsk, część Wielkopolski oraz Ziemia Łódzka. W tych rejonach porywy wiatru osiągną 12-14 m/s. Zwiększone zachmurzenie, umiarkowany czy żwawy wiatr, możliwy deszcz przelotny nie będzie sprzyjał wzrostowi temperatury, dzisiaj o 2-3 stopnie chłodniej jak wczoraj, ale dalej powyżej czy w okolicach 15 stopni w dziennym maksimum. Także noc zapowiada się dość ciepła, nie mniej jak 10 stopni.

Jutro powtórka z poniedziałkowej pogody, znów zmieni się adwekcja na SW, bowiem niż atlantycki zapewnia cyrkulację z obszarów ciepłych wód Oceanu. Spojrzenie na mapę temperatur powierzchni wody (pomiar satelitarny) uświadamia, że do 60 równoleżnika na wschodnim Atlantyku (od Europy do południka Islandii) temperatura jest wyższa jak 10 stopni, Zatoka Biskajska ma 18 stopni, a w okolicach Azorów jest 20 stopni. Nawet Morze Północne i Bałtyk to 14-12 stopni. Jeszcze długo wygrzane wody oceanu i mórz wewnętrznych będą utrzymywały wysokie temperatury leżących blisko nich obszarów lądowych – szykuje się więc okres ciepłej jesieni.

Maciej Ostrowski, 25 października 2022; 07:40

Udostępnij artykuł