Komentarz synoptyka: 26.10.2022

Charakterystyczny dla jesieni wieloośrodkowy niż obejmuje znaczną część północnego Atlantyku – na zdjęciach satelitarnych https://www.chmi.cz/files/portal/docs... widoczne jest jego centrum o współrzędnych 52N/30W w obszarze już chłodniejszego powietrza. Aktywna fala na froncie polarnym między Azorami a Maderą zdąża w kierunku Vigo w Hiszpanii, znad Morza Celtyckiego przechodzi przez Irlandię nad Szkocję trzeci, najstarszy system frontowy.

Na wschodnim zboczu tej rozległej górnej zatoki przemieszcza się w kierunku Europy środkowej kolejna porcja ciepłego powietrza ukształtowanego nad Marokiem, Hiszpanią i południem Francji, napływa do Polski znad Bawarii i Czech. Tak więc dzisiaj oraz we czwartek i piątek szeroki pas ciepłego powietrza będzie płynął z SW odsuwając z zachodniej i południowej części kraju resztkę zachmurzenia frontowego. Kolejny front z północy i zachodu prognozowany jest przez modele o dłuższym zasięgu czasowym i terytorialnym w sobotę i niedzielę, będzie on związany z głębokim niżem północnym, nurkującym znad Morza Barentsa nad północ i centrum Rosji.

Póki co czekają nas dość spokojne, dość ciepłe ale raczej zachmurzone kolejne dni i noce pełnej jesieni. Wygrzane i wilgotne powietrze płynące znad mórz nieco ochładza się od lądu, który nocami ma temperaturę zbliżoną do punktu rosy, powstają więc mgły i zamglenia, z nich niskie chmury, a w ciągu dnia chmury kłębiasto warstwowe (Stratocumulus). Nad tym sporo zachmurzenia Cirrusami i cienkim Altostratusem, przywianym znad niży atlantyckich.

Przy południowo zachodnim napływie często obserwuje się na pogórzach wpływ fenu (wiatru halnego), który w mniej intensywnej formie rozprasza to niskie zachmurzenie i podnosi temperaturę, tak więc na Dolnym Śląsku w takich sytuacjach jest najcieplej –przy rozpogodzeniach nawet do 20 stopni. W przeważającej, centralnej części kraju w ciągu dnia temperatura dojdzie do 15 stopni lub nieco wyżej, na bardziej pochmurnym wschodzie i północy do 13-14 stopni. Wszędzie noce będą ciepłe, temperatura nie spadnie poniżej 9-10 stopni. Warto ten czas wykorzystać na prace w ogródku czy dłuższe spacery.

Maciej Ostrowski, 26 października 2022; 07:45

Udostępnij artykuł