Komentarz synoptyka: 26.11.2022
Weekend spędzimy pod znakiem pochmurnej, wilgotnej i mglistej aury, ze słabymi opadami deszczu lub mżawki w zachodniej połowie kraju, powoli przemieszczającymi się na wschód, z powolną tendencją do wzrostu temperatury; w zachodniej i południowo zachodniej połowie kraju od 5-7 stopni Celsjusza do -1-0 stopni na północnym wschodzie, tam też możliwe słabe opady śniegu lub marznącego deszczu. Nie można wykluczyć opadów deszczu lub mżawki na pozostałym obszarze kraju. W całym kraju mgła i zamglenie ograniczać będzie widzialność, mogą utrzymywać się mogą przez większą część doby, warto przypominać, że splot takich warunków atmosferycznych stanowi poważne zagrożenie dla ruchu drogowego, szczególnie, gdy zapomniano o wymianie opon letnich na odpowiednie dla tego sezonu.
Taka późnojesienna aura związana jest charakterystycznym układem pól ciśnienia, zwanym siodłem barycznym. W tym przypadku tworzą owo siodło dwa wyże – rozległy i stacjonarny wyż znad północnej Rosji i słabszy, wędrujący na północny wschód wyż nad Półwyspem Pirenejskim oraz dwa niże – głęboki z ciśnieniem rzędu 950 hPa niż atlantycki, który od wielu dni zalega w tym regionie oraz słabszy, nad Morzem Śródziemnym. Między tymi układami niżowymi zalega słabo wyrażony w polu opadów front okluzji, który dzisiaj od zachodu przesuwać się będzie nad naszym krajem. Jego aktualne położenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair oraz zobrazowaniach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... oraz bardziej szczegółowo nad obszarem naszego kraju na: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/
Jutro po przejściu i rozmyciu się frontu układ wyżowy obejmie swoim zasięgiem cały kraj, nie liczmy jednak na zdecydowaną poprawę pogody. Nadal będzie pochmurnie, ze słabymi opadami, głównie na północnym wschodzie, lecz nieco cieplej. Taka sytuacja baryczna, słabo gradientowe pole wysokiego ciśnienia, a tym samym słaby wiatr, duża wilgotność powietrza sprzyjać będą gromadzeniu się w dolnych warstwach atmosfery zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Drobiny zawieszonego pyłu są jądrami kondensacji pary wodnej, sprzyjając powstawaniu mgły i zamglenia, a drobne krople osiadające na powierzchni na przykład drogi tworzą warstwę zmniejszającą przyczepność.
Układ pól geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze nie rokuje szybkiej zmiany sytuacjo pogodowej nad naszym regionem. Powodem tego jest silne zburzenia strefowej cyrkulacji zachodniej przez wyciągniętą znad Islandii przez Polskę po Morze Czarne zatoki w polu geopotencjału 500 hPa. Prognozowana jest przez ECMWF tendencja do powstania nad NE Polski i Litwą samodzielnego górnego niżu z chłodnym jądrem, utrzymującym się przez kilka następnych dni. Sprzyjać to będzie utrzymywaniu się pochmurnej, mokrej, z tendencją do ochłodzenia w nadchodzącym tygodniu aury.
Ryszard Klejnowski
26 listopada, sobota, 330 dzień 2022 roku; 7:30