Komentarz synoptyka: 27.10.2022

Poranek praktycznie w całym kraju dla wielu kierowców i nie tylko okazał się zmorą. Ciemno, do tego niska mgła I zamglenie, które ograniczają widoczność do 100-500metrów https://meteomodel.pl... . Spoglądając na aktualne zdjęcia satelitarne oraz mapy analityczne, https://www.dwd.de/EN/ourservices... dobrze widoczny jest rozległy wielocentryczny układ niskiego ciśnienia. Jego trzy ośrodki znajdują się nad wodami Atlantyku, z kolei czwarty znajduje się nad wodami Morza Norweskiego, związane są z nimi układy frontów atmosferycznych. Na zdjęciu satelitarnym (produkt AIRMASS), https://www.chmi.cz/files/portal/docs... w obszarze południka 40/60N i równoleżnika od około 5/30W widoczna jest chłodna masa powietrza polarnomorskiego.

Od Hiszpanii przez Zatokę Biskajską po Francję, wkroczył front polarny z aktywną falą, na której występują pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Na mapach analitycznych z terminu 27.10 g.00UTC (02:00) https://meteocentre.com/analysis... oraz prognostycznych widoczna jest rozległa ciągnąca się od Morza Norweskiego, po Południowo-zachodnią część Atlantyku zatoka niżowa https://www2.meteo.uni-bonn.de... . Na jej wschodnich obrzeżach nad obszar Europy Centralnej, z kierunku północno-zachodniego napływa dość ciepła masa powietrza polarnomorskiego z prędkością ok. 20-30 km/h.

Na mapie prognostycznej poziomu 700 hPa widoczny jest wyż górny, którego grzbiet rozciąga się, od Północnej Afryki przez obszar Włoch, Polski aż po Zatokę Botnicką. Za jego pośrednictwem znad rejonu Morza Śródziemnego szerokim strumieniem napływa ciepła masa polarnomorska. Według prognoz w sobotę oraz niedzielę prognozowane jest wejście kolejnej strefy frontowej, która związana będzie z głębokim układem niskiego ciśnienia https://wetter3.de/ znad akwenu Morza Barentsa oraz znad archipelagu Nowej Ziemi, i będzie on wędrować w kierunku południowo wschodnim nad obszar Centralnej części Rosji.

Zanim nasunie się kolejny front, to do tego czasu doświadczać będziemy stabilnej, dość ciepłe, ale za to pochmurnej aury, noce jak na porę jesienną przystało chłodne. Nasz model UM 4 km, https://www.meteo.pl/ prognozuje dziś od 14 do 16 stopni na północy, w centrum i wschodzie, do 16-18 stopni Celsjusza, na południowym zachodzie, zachodzie i południu kraju. W nocy i nad ranem od 4 do 6 stopni, na terenach podgórskich, 10-12 stopni na znacznym obszarze, do 12-14 stopni Celsjusza w strefie nadmorskiej oraz Bałtykiem. Zachmurzenie duże, bez opadów. W ciągu dnia oraz w nocy z czwartku na piątek i w piątek w ciągu dnia występować będą mgły i zamglenia do tego chmury bardzo niskie (St) stratus. Zjawiska te będą mocno ograniczać widoczność do 300-600 metrów lokalnie do 100-200 metrów. W kolejnych dniach nadal ciepło, według obecnych wyliczeń modelu UM ICM do niedzieli 30.10 temperatura na przeważającym obszarze kraju wynosić będzie do 17 stopni na południu i południowym zachodzie do 18-20 stopni Celsjusza.

Dawid Gackowski, 27 października 2022; 06:06

 

Udostępnij artykuł