Komentarz synoptyka: 28.10.2022

Miniona noc i kolejny poranek z uciążliwymi mgłami radiacyjnymi w obszarze wysokiego ciśnienia i geopotencjału, ograniczającymi widzialność do około 100 – 200 metrów, podobnie, jak to było w ostatnich dniach, mocno utrudniają kierowcom warunki podróżowania, na niemal całym obszarze kraju, z wyjątkiem krańców zachodnich od Pomorza Zachodniego po Łużyce oraz Podkarpacia. Na pocieszenie tym, którzy doznają tych utrudnień, następna noc i poranek już bez mgieł, ponieważ w całej troposferze dokonuje się istotna przebudowa pola ciśnienia nad naszym obszarem synoptycznym, a ciśnienie już obniża się w tempie od około 0,7 hPa do około 2 hPa w ciągu ostatnich trzech godzin.

Wspomniana przebudowa pola ciśnienia i pola geopotencjału polega na tym, że górny klin wyżowy wychodzący znad Algierii w kierunku północnym aż po Spitsbergen, w obszarze nad Europą środkową i północną wyraźnie słabnie, a klin przy powierzchni gruntu związany z rozległym wyżem znad Bałkanów, także słabnie ustępując miejsca zatoce niżowej, z parokrotnie zafalowanym, mało aktywnym frontem chłodnym, powoli przesuwają się na wschód (https://wetter3.de/animation.html ). O poranku już cały obszar kraju jest pod niemal bezopadowymi chmurami tego frontu, miejscami sięgającymi do 4, 5 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ) z zafalowaniami nad środkowymi Niemcami i wschodnią Francją, który przez Prowansję wchodzi nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego. Natomiast u zachodnich wybrzeży Europy i nad Wyspami Brytyjskimi zalega aktywny front chłodny, za którym w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego o dużym potencjale chwiejności z powodzeniem występują typowe przelotne opady deszczu oraz burze (https://en.sat24.com/en/eu... ).

Mamy stosunkowo ciepły poranek, temperatura od około 5, 7 stopni na południowym wschodzie do około 12 stopni na zachodzie i północnym zachodzie, za sprawą dużego i całkowitego zachmurzenia frontowego z lokalnymi opadami słabego deszczu lub mżawki. Podobnie będzie także w ciągu dnia, z tym, że niskie zachmurzenie warstwowe utrzymywać się będzie głównie nad rozległym północnym wschodzie z powolną tendencją do ustępowania na północny wschód. Natomiast na pozostałym obszarze, przy braku zachmurzenia piętra niskiego utrzymywać się będzie zachmurzenie piętra średniego (Ac, Ac-As i piętra wysokiego Ci, Cs. Wiatr nadal słaby i umiarkowany, południowy, tylko w górach powieje mocniej. Temperatura od około 12,14 stopni na północnym wschodzie, około 20, 22 stopni na południowym zachodzie.

Już w nocy nasuwać się będzie znad Niemiec płytka zatoka niżowa z bezopadowym frontem chłodnym, dość szybko przesuwającym się na wschód, a wiatr zmieniać będzie kierunek na południowo zachodni do zachodniego. Noc ciepła z temperaturą od około 8, 10 stopni na Podkarpaciu i Roztoczu, gdzie będzie najchłodniej, do około 12, 14 stopni na pozostałym obszarze. Mgły, jeżeli się pojawią to tylko w Karpatach.

Jutro pogoda typowa dla cyrkulacji zachodniej, znad Niemiec nasuwać się będzie kolejna, raczej bezopadowa strefa zachmurzenia frontowego związana, z przesuwaniem się na wschód kolejnej mało aktywnej fali frontowej. Wyraźnie zwiększy się gradient baryczny i mocniej powieje od zachodu, na Bałtyku nawet od 20, do 22, 23 m/s, na lądzie nieco słabiej, 14, 17 m/s, głównie na środkowym i wschodnim Pomorzem oraz na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie, a także na całym wschodzie. Nadal ciepło, jak na koniec października.

Ryszard Olędzki,
28 października 2022r., godz. 7.30

Udostępnij artykuł