Komentarz synoptyka: 29.11.2022

Znajdujemy się w typowym okresie dla panowania tak zwanych zgniłych wyżów, pomimo panowania układu wysokiego ciśnienia za oknem panuje szaruga spowodowana warstwowym zachmurzeniem piętra niskiego, a mianowicie stratusa, który połączony jest z zamgleniami oraz lokalnie występują słabe opady mżawki. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych w nocy (mikrofizyka nocna RGB) chmury niskie są prezentowane w kolorze seledynowym obejmujący praktycznie cały obszar kraju, jedynie poza krańcami południowej części oraz zachodniej kraju, taka sytuacja spowodowana jest znikomym przepływem powietrza. (https://msg.bourky.cz/ - 24h microphysical — HRV)

Znajdujemy się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia związanego z rozległym układem wyżowym, którego ośrodek lokuje się nad północno wschodnią częścią Rosji (https://wetter3.de/fax_dt.html ) z kolei od Litwy przez wschodnią część Polski po Rumunię na wysokości izobarycznej 500 hPa (5,5 km n.p.m.) w dalszym ciągu zaznacza się odcięta bruzda geopotencjału wraz z „kroplą chłodu” (obszar obniżonego ciśnienia wyrażony geopotencjalnie — https://meteocentre.com/analysis... ), w obecnym okresie późno-jesiennym sytuacja ta nie ma, znaczącego wpływu na warunki pogodowe inna sytuacja miałaby miejsce w okresie późnej wiosny i latem wtedy doszłoby do rozwoju burz z gradem i opadów deszczu. Według obecnych najnowszych prognoz numerycznych, w ciągu najbliższych kilku dni nadal spodziewany jest rozwój i „rozlewanie” się rozległego wyżu z niemal stacjonarnym ośrodkiem nad północno wschodnią częścią Rosji. Za sprawą tego wyżu ze wschodu transportowane będzie chłodne powietrze arktyczne o charakterze morskim. ( https://www.estofex.org/modelmaps... )


Nad regionami głównie Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny Podlasia, Świętokrzyskiego, częściowo Mazowsza oraz Warmii i Mazur temperatura w ciągu dnia wzrasta w okolice zera stopni, z kolei w nocy spada kilka kresek poniżej zera. W pozostałej części kraju temperatura jest nieco wyższa i wzrasta do około 2 – 3 stopnie zaś nocą również spada w okolice 0 stopni. W ciągu najbliższych dni powoli zacznie się transport znacznie chłodniejszej masy powietrza arktycznego o charakterze morskim, od środy oraz czwartku temperatura w nocy i nad ranem spadać będzie w okolice od -4 do -2 stopnie na terenie całego obszaru Polski w kolejnych dniach na wschodzie i częściowo w centrum od -6 do 0 na zachodzie i południowym zachodzie kraju. https://meteologix.com/pl...

Dawid Gackowski, 29 listopada; 06:45

Udostępnij artykuł