Komentarz synoptyka: 30.10.2022

Zgodnie z prognozami, które cytowałem tydzień temu, rozpoczynamy dzisiaj ostatni ciepły, niemal letni październikowy weekend. Rozległy wyż znad południa kontynentu i panujący nad północnym Atlantykiem wieloośrodkowy niż napędzają nad centralną część kontynentu, w tym nad nasz kraj ciepłą, jak na tą porę roku, masę powietrza; na termometrach zanotujemy od 16-18℃ na północnym wschodzie do 18-21℃ na południowym zachodzie i zachodzie Po nocnych mgłach i zamgleniach, które powinny zaniknąć do południa, będzie na ogół pochmurnie – umiarkowane i duże zachmurzenie w północnej połowie kraju, umiarkowane z możliwymi przejaśnieniami w południowej, tylko na północnym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Umiarkowany wiatr z kierunków zachodnich nie wpłynie zbytnio na obniżenie temperatury odczuwalnej.

Podobne warunki termiczne, wysokie jak na tą porę roku towarzyszyć nam będą również w najbliższych dniach, aż do pierwszych dni listopada. Jeszcze jutro możliwe słabe opady związane z kolejnymi zafalowaniami frontu. Później odnotujemy kilkustopniowe spadki temperatury, lecz jeszcze nie grożą nam jeszcze powiewy arktycznego chłodu.

Po nocnym przejściu słabo wyrażonego w polu opadów frontu związanego z niżem znad Zatoki Botnickiej, od zachodu rozbudowuje się klin wyżowy, który powoli przemieszczać się będzie na wschód. Półwysep Skandynawski, północna część kontynentu, Wyspy Brytyjskie, Półwysep Iberyjski i Atlantyk objęte są zachmurzeniem pofalowanych stref frontowych. Ich położenie i przemieszczanie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl i zobrazowaniach radarowych Eumetnet https://www.eumetnet.eu/activities... a bardziej szczegółowo danych radarowych POLRAD https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Taką sytuacje pogodową zawdzięczamy kolejnemu zaburzeniu strefowej cyrkulacji zachodniej przez tak zwany układ Ω w polu geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. Nazwa tej konfiguracji głównych układów barycznych pochodzie od podobieństwa ich położenia na mapach do greckiej litery Omega. Mowa tu o rozległym niżu atlantyckim, strefie niżów znad Bałkanów i Rosji oraz rozdzielającym je klinie wyżowym znad Maghrebu, sięgającym północnych regionów Półwyspu Skandynawskiego. Po zachodniej krawędzi nachylonego na wschód klina napływa ciepłe powietrze rodowodem znad północy Afryki i Morza Śródziemnego. Jak możemy śledzić kolejne sekwencje prognostycznych map ECMWF poziomu 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura), ciepła masa powietrza pozostanie w naszym regionie jeszcze do wtorku, środy: https://charts.ecmwf.int/products... .

Mamy więc korzystne warunki do aktywnego wypoczynku, w zbliżające się dni pamięci o wszystkich świętych i najbliższych. którzy na zawsze odeszli będą dniami wzmożonego ruchu drogowego. Zachowajmy szczególną ostrożność, szczególnie podróżując nocą i nad ranem, gdy spotkać można gęste mgły i zamglenia.

CEST → CET

Jak co roku, w ostatni weekend października następuje zmiana czasu letniego (CEST – Central European Summer Time) na zimowy (CET – Central European Time). W nocy cofniemy zegary o godzinę, w komputerach i innych urządzeniach połączonych z internetem, odbierających sygnał RCC (Radio-Controlled Clock) lub GPS dokona się to automatycznie. Zmiana czasu z letniego na zimowy, zaznaczona również na naszych meteorogramach oznacza, ze wyniki naszych modeli będą dostępne o 1 godzinę wcześniej, niż w czasie letnim.

Wynika to ze zmniejszenia różnicy między czasem urzędowych a uniwersalnym (UTC), z którym związane są pomiary, będące podstawą obliczeń. Pomiary wykonywane są w głównych terminach 00, 06, 12, 18 UTC w całej sieci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Ponieważ zmiana ma być dokonana w nocy z 03:00 na 02:00 w niedzielę, na naszych mapach i meteorogramach zauważymy to dopiero jutro w obliczeniach z 06 UTC, gdyż pomiary i obliczenia z godziny 00 UTC wykonane będą jeszcze w czasie letnim. Nie widać na razie perspektywy osiągnięcia międzynarodowego konsensusu co do stosowania całorocznego, jednolitego systemu czasu.

Ryszard Klejnowski

29 października, sobota, 302 dzień 2022 roku; 7:15

Udostępnij artykuł