Komentarz synoptyka: 31.10.2022

UWAGA!

Dzisiaj i w ciągu najbliższej nocy oraz w kolejnych dobach w większości regionów kraju należy spodziewać się występowania mgły i zamglenia ograniczających widzialność, mogących utrzymywać się przez dużą część dnia. Zachowajmy szczególna ostrożność podczas wyjazdów na groby tych co odeszli na zawsze.

Zgodnie z prognozami, wczoraj w godzinach popołudniowych od zachodu wkroczyła nad nasz obszar strefa zachmurzenia frontu ciepłego. Jest ona związanego z główną strefą frontalną rozciągającą się od niżu znad Półwyspu Kola, przez Polskę do niżu atlantyckiego, między Wyspami Brytyjskimi a Islandią. Strefę zachmurzenia frontowego z związana z nimi niezbyt intensywnymi opadami możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl , radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... a bardziej szczegółowo nad Polską https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . W szerokim pasie od Kołobrzegu, przez Bydgoszcz, Warszawę po Lublin występować mogą słabe opady deszczu lub mżawki, towarzyszyć im będzie mgłą i zamglenie, ograniczające widzialność do 100-300 m, utrzymujące się lokalnie przez cały dzień.

Południowe i południowo zachodnie regiony kraju znajdować się dzisiaj będą w strefie ciepłego wycinka niżu z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, temperatura osiągnie lub nieznacznie przekroczy 20℃ a słaby lub umiarkowany wiatr nie wpłynie zbytnio na temperaturę odczuwalną. Północno wschodnie regiony będą chłodniejsze, z temperaturą 12-15℃,z dużym zachmurzeniem, możliwymi lokalnymi przejaśnieniami i wiatrem z kierunków zachodnich i północnych i zamgleniem, które może utrzymywać się przez całą dobę.

Powstawaniu i utrzymywaniu się mgły i zamglenia na znacznym obszarze kraju sprzyja mało gradientowe pole wysokiego ciśnienia w wyżu, który nieznacznie migruje na wschód. Jego położenie warunkuje kierunek wiatru, który jest na ogół zbyt słaby by rozpraszać mgły, a zachmurzenie ogranicza dopływ energii słonecznej niezbędnej do pobudzenia konwekcji.

Obserwowane warunki pogodowe są efektem oddziaływania opisywanego we wczorajszym komentarzu zaburzenia globalnego układu cyrkulacji w środkowej troposferze, nazywane układem Omega. Na mapach topografii barycznej poziomu 500 hPa ma on kształt fali, os której przebiega od północnych regionów Afryki po północne regiony Skandynawii. Fala ta „zaciąga” ciepłe powietrze z rejonu Maghreby i Morza Śródziemnego a „jęzor” ciepła na poziomie 850 hPa sięga nad nasz kraj. Ilustrują to prognostyczne mapy ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody): https://charts.ecmwf.int/products... , w tym przykładzie na 1 listopada 12.00 UTC. Na następne dni prognozowane jest przejście do strefowej cyrkulacji zachodniej, a więc zmiana letnio jesiennej aury na jesienną, przykrą niespodziankę może przynieść następny weekend.

Ryszard Klejnowski

30 października, niedziela, 303 dzień 2022 roku; 7:20

Udostępnij artykuł