Przewidywanie pogody na podstawie rodzaju chmur

Obecność chmur w atmosferze, ich rodzaj, kształt, czy kierunek ruchu, pokazują, że w atmosferze nieustannie zachodzą zmiany. W zależności od warunków atmosferycznych w danej chwili, na różnych wysokościach tworzyć się mogą chmury. Jedne zwiastują dobrą pogodę, inne ostrzegają przed nadchodzącą gwałtowną zmianą. Warto jest zapoznać się z ich charakterystyką, aby dowiedzieć się, jaką pogodę zwiastuje dany rodzaj chmur.

Chmury pierzaste (Cirrus)

Wysoko na niebie pojawiające się chmury Cirrus wyglądają niewinnie, wręcz sielankowo. Mało kto przejmuje się niewielkimi, delikatnymi obłokami na błękitnym niebie. Trzeba jednak wiedzieć, że zwiastują one zmianę pogody. Chmury Cirrus pojawiają się na dużych wysokościach sięgając stratosfery. Składają się w całości z kryształków lodu. Czasami da się zauważyć ich haczykowaty, czy poszarpany kształt. Z łatwością można wtedy określi kierunek wiatrów górnych, które kształtują pogodę na większym obszarze.

Chmury pierzaste cirrus

fot. pixabay.com

Chmury Cirrus pojawiają się przed frontem ciepłym z opadami. Płyną powoli, więc nadejście frontu może się rozciągnąć w czasie. Stopniowo przekształcają się w chmury Cirrostratus. Czasami jednak ich ruch wydaje się być gwałtowny, co zwiastuje nadejście frontu zimnego. Na niebie możemy wtedy zaobserwować chmury Cirrus w połączeniu z gęsto ułożonymi horyzontalnie chmurami Cumulus. To oznaka nadciągania chłodnego powietrza z północy lub północnego-zachodu. Tu także można liczyć się z opadami, a nawet frontami burzowymi. Dla utrudnienia sprawy, chmury cirrus mogą też zwiastować stałą, piękną pogodę. Wtedy jednak ich ruch jest powolny, najczęściej ze wschodu na zachód, a w ciągu dnia zanikają całkowicie.

Chmury kłębiaste (Cumulus)

Cumulus to chmury o pionowej budowie, powstające na skutek wznoszenia się „bąbli” ciepłego powietrza. W górnej ich części tworzą się charakterystyczne białe baszty, kopuły i pagórki. Część stropowa z kolei jest ciemniejsza. Chmury te szybko się przekształcają, tym samym ich powstanie możliwe jest przy różnych stanach pogody.

chmury cumulus

fot. pixabay.com

Mogą ozdabiać błękitne niebo podczas letniego wyżu (wtedy nie rozbudowują się, a zanikają przed południem), czy też zwiastować nadchodzącą burzę z gwałtowną ulewą. Wtedy nadbudowują się ku górze, tworząc potężne Cumulonimbusy. Mogą także przekształcić się w chmury deszczowe przy północnym układzie pogody. Wtedy towarzyszą napływowi chłodnego powietrza w miejsce masy ciepłego. Chłodne powietrze, które jest cięższe, wtłacza się od dołu, wypychając cieplejsze ku górze. Wtedy również tworzą się chmury kłębiaste.

Chmury warstwowe (Stratus)

Chmury warstwowe związane są z nachodzeniem ciepłego powietrza na chłodne i tworzeniem się frontu ciepłego lub też podczas gwałtownego wychłodzenia gruntu np. w czasie czystego nieba zimą. W obu przypadkach dochodzi do kondensacji pary wodnej, a tym samym tworzenia się chmur.

chmury stratus

fot. pixabay.com

Najłatwiej jest przewidzieć pogorszenie pogody, zaczynając obserwację od tworzenia się chmur warstwowych wysokiego piętra – Cirrostratus. Kiedy pokrywa chmur stopniowo obniża się, a słońce zakryte jest w końcu przez Altostratus, wiadomym jest, że pogorszenie pogody nastąpi najpóźniej następnego dnia.

Udostępnij artykuł