Ciepły i mglisty typ pogody utrzyma się do Wszystkich Świętych

W nowej odsłonie serwisu, będziemy dla Was przygotowywać prognozy pogody dla Polski w wersji skróconej na następny dzień lub weekend. Prognoza ta ma dostarczyć szybką informację co Was czeka, osoby które chcą dowiedzieć się więcej o sytuacji pogodowej odsyłamy do komentarzy synoptyka, które nieprzerwanie publikujemy.

Poniedziałkowym przygotowaniom do 1 listopada, jak i w samo święto, towarzyszyła będzie ciepła aura, choć poważnym zagrożeniem dla kierowców będą mgły.

Zarówno w poniedziałek jak i wtorek, Polska utrzyma się w strefie ciepłej masy powietrza, choć z końcem wtorku na Polskę zacznie napływać chłodny front który ostatecznie zamknie ten ciepły epizod. Niemniej, przez większość okresu najbliższych dwóch dni, wysokie temperatury w ciągu dnia pozostaną na zachodzie i południowym zachodzie kraju (głównie do 16-18 ºC), tylko nieco niższe w centrum (13-15 ºC). Chłodno będzie jedynie na Mazurach (maks. temperatury do 10-12 ºC).

Pomimo braku znaczących stref opadowych, przy utrzymującym się niskim zachmurzeniu, lokalne mżawki będą występowały w północnej i centralnej części kraju w ciągu obydwu dni. Dodatkowo, okluzja nad Bałtykiem może sprowadzić mieszkańcom północnej Polski śladowe opady słabego deszczu w poniedziałkowe popołudnie i wieczór.

Co jednak ważniejsze, rosnące ciśnienie w wilgotnym i bezgradientowym (a więc bezwietrznym) obszarze sprzyjać będzie występowaniu mgieł i zamgleń. Te ostatnie mogą się utrzymywać w ciągu całych dni, natomiast mgły będą najintensywniejsze porankami w poniedziałek i wtorek, oraz po zachodzie Słońca w poniedziałek. Uwagę na to powinni zwrócić kierowcy planujący wczesne lub późne wyjazdy na cmentarze.

Poniżej zamieszczamy prognozę mgieł wg ostatnich wskazań modelu UM 4 km na godziny 7.00 i 19.00 na poniedziałek i wtorek - wskazane jednak ostrożne podejście co do przestrzennej dokładności wskazań, zwłaszcza na odleglejszy wtorek.

 

       MAPY 1/2. Prognoza widzialności na poniedziałek godzinę 7.00 (górna mapa) i 19.00 (dolna mapa). Kolory żółte i cieplejsze oznaczają mgły (widzialność poniżej 1 km), zamglenia to odcienie zieleni.

 

         MAPY 3/4. Prognoza widzialności na wtorek godzinę 7.00 (górna mapa) i 19.00 (dolna mapa). Kolory żółte i cieplejsze oznaczają mgły (widzialność poniżej 1 km), zamglenia to odcienie zieleni.

Udostępnij artykuł