Czym różni się mgła od zamglenia

Przewidywanie mgły i zamglenia jest ważnym elementem prognozy pogody, istotnym szczególnie dla branży lotniczej, żeglugi, czy transportu naziemnego.  Widzialność poniżej 1 km, a czasem bliska kilku metrom, może znacznie utrudnić pracę i być wręcz niebezpieczną. Mgła i zamglenie nieco różnią się od siebie. Warto zapoznać się z ich definicjami, aby usłyszawszy o którymś ze zjawisk, wiedzieć, na jakie warunki być przygotowanym.

Mgła za oknem dodaje tajemniczego klimatu. Ale potrafi być też dużym zagrożeniem. Pojawia się szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych, tuż nad gruntem lub na niewielkich wysokościach. Występuje w momencie napływu ciepłego, wilgotnego powietrza na obszar zimnego powietrza, czy też zalegania ciepłego i wilgotnego powietrza nad wyziębionym gruntem. Wtedy to, w wyniku wyziębienia ciepłego powietrza, para wodna kondensuje się, tworząc mgłę. Złożona jest ona z kropelek mniejszych niż 0,05 mm.

Mgła, a zamglenie. Jakie są różnice?

Mgła, niezależnie od przyczyny powstawania, jest po prostu rodzajem chmury nisko zawieszonej nad gruntem. Ustalono, że o mgle mówimy wtedy, gdy widzialność ograniczona jest maksymalnie do 1 km. Bardzo gęste mgły mogą powodować zmniejszenie widoczności nawet do 5 metrów. Mgła przynosi wilgotność sięgającą 100%, co potęguje odczucie zimna. Jeśli ilość kropel we mgle osiągnie pewien poziom, może pojawić się bardzo drobny deszcz, zwany mżawką. Mgła pojawiająca się zimą, późną jesienią, czy wczesną wiosną jest szczególnie niebezpieczna ze względu na możliwość pojawienia się gołoledzi. Kiedy to temperatura kropli we mgle, a także podłoża sięga 0 stopni i poniżej, krople mgły zamarzają na powierzchni tworząc śliską nawierzchnię.

Czym zatem różni się mgła od zamglenia? Zamglenie jest mniej niebezpiecznym i mniej uciążliwym zjawiskiem. Mówimy o nim wtedy, gdy widzialność ogranicza się w przedziale od 1 km do 8 km.  To delikatna mgła, również nisko osadzona nad powierzchnią gruntu. Zawarte w niej kropelki wody są mniejsze bądź nie tak silnie skoncentrowane, stąd większa widzialność w czasie zamglenia. Nie odczuwa się tak nieprzyjemnej wilgotności oraz wychłodzenia. Warto podkreślić, że zamglenie pojawia się znacznie częściej. Może być też początkową, bądź końcową fazą mgły.

Udostępnij artykuł